Jak poznat kvalitní řízný český česnek

Český česnek

Najít někoho, kdo by pochyboval o příznivém vlivu česneku na lidský organismus, by bylo velmi složité. Pokrmy, jichž je česnek součástí, se bez něj prostě neobejdou. Chuťově by nestály za nic. Tak jako tak se vyplatí mít opravdu kvalitní česnek, ideálně z vlastní zahrádky. Ne pokaždé se ovšem podaří uskladnit takové množství, aby vám kvalitní řízný domácí česnek vydržel celou zimu. Stačí jedno uzení masa, případně klobás, a máte po něm. Poznat v obchodě ten správný mající chuť, již požadujeme, nemusí být nijak jednoduché.   

Většinou se setkáváme s dovozovými česneky

Nejčastěji se v supermarketech setkáváme s česnekem dovozovým. Pochází z různých koutů našeho kontinentu. Poměrně hodně zastoupený je především španělský. Ten je v obchodech mnohdy i s kořenovou částí. Španělský česnek může být vydáván za český. Země původu bývá ale většinou správně. Jinak jde o česnek z Francie, Polska, případně i z dálné Číny. Tyto cizí česneky se vyznačují hlavně až 15 stroužky v palici, jež jdou velmi jednoduchým způsobem oddělit.   

Španělský česnek

Španělský česnek: zdroj obrázku Pixabay.com

Čína, země podivného česneku

Vzhledově hezkého, nicméně to bývá tak všechno. Vyznačuje se sytě bílou barvou palice a pravidelným tvarováním. Jinak má všechny stroužky takřka totožné. Chuť má velmi nevýraznou. jako opravdové koření sloužit bohužel nemůže.

Čínský česnek

Čínský česnek: zdroj obrázku Pixabay.com

Čím se vyznačuje český česnek?

Především velmi výraznou charakteristickou chutí. Jinak je také třeba upozornit na charakteristickou štiplavost. Stroužky jsou uspořádány v palici okolo stvolu ve středu. Drobné stroužky v něm nejsou. Český paličák z obchodů nedisponuje kořenovou částí. Ta se tradičně seřízne na plocho. A kolik stroužků má takový česnek v palici? Tradičně od 5 do 8. Typický je také pevnou slupkou, mnohdy do jemně fialového odstínu. I malé množství českého česneku dokáže doslova divy.

Český česnek: zdroj obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.