Rděnka: Pěstování v několika krocích

Rděnka

Rděnka Hildebrandtova, Euschynantus  či Mona Lisa je krásná a zajímavá rostlina, která může náš domov příjemně ozvláštnit.  Tato rostlina má dokonce až 180 druhů a původně jde o exotickou rostlinu na ostrovech Jáva a Borneo, rostoucí v korunách stromů.  A jak si rděnku můžeme vypěstovat i doma?

Rděnka –  správné pěstování

Teplota v místě, kde rděnku pěstujeme, by měla být okolo 22 °C, ale neměla by překročit teplotu  28 °C.  V zimním období je možné ji pěstovat i při teplotě  15 °C. Dále bychom měli zajistit poměrně vysokou vlhkost vzduchu. Rděnku sázíme do dobře propustného a vzdušného substrátu.  Rostlinu často zaléváme a mlžíme měkkou vodou, při nižších teplotáh zálivku samozřejmě omezíme.  Během vegetačního období je dobré rostlinu jednou 14 dní přihnojovat. Nejlépe rděnka, jakožto hlavně převisle rostoucí druh, vynikne při pěstování v závěsných nádobách. Zasazenou umístíme někam na světlé místo a nevystavujeme ji přímému slunci, aby nedošlo k popálení listů.

Přesazování a množení

Mladší rostliny by se měly přesazovat každoročně, těm starším to bude stačit jednou za 2 až 3 roky.  Pomoci dobrému růstu může i drobné zkracování kořenového systému.  A až se vám bude zdát rostlina dostatečně rozrostlá, můžete začít i s množením. Stačí jen odštípnuté vrcholky rděnky vložit do teplého a zároveň vlhkého substrátu, pak velice snadno zakoření a nemusíte rděnku shánět v prodeji.

Jak podpořit kvetení?

Pokud se vám bude zdát, že se rostlinka nechce rozkvést, můžete jí k tomu trochu pomoci. Nejedná se o nic složitého, úplně postačí, když omezíte hnojení i zálivku. Rostlina by pak měla nasadit poupata a následně opět pokračujeme v hnojení.  Jestliže rostlina už poupata má, nepohybujeme s ní a snažíme se udržovat stejnou teplotu v místnosti.  Nakonec vždy mějte na paměti, že rostlina potřebuje k bohatému květu hodně světla a v tmavé místnosti opravdu spokojená nebude.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.