Kvas na počátku

Kvas na slivovici: Víte jak se o něj starat?

Dát si skvělou slivovici určitě stojí za to. Moraváci tvrdí, že jedna štamprle po ránu vyléčí veškeré neduhy. Roztáhnou se vám cévy a vy budete fungovat úplně jinak. Něco pravdy na tom určitě bude, nicméně je třeba mít onu kvalitní slivovici. Vypálit se dá ledasco, leč vypít nikoli. Pokud vás po pozření tento tradiční nápoj škrábe v krku, pálí anebo vůbec nevoní po švestkách, je něco špatně. Možná vám také při pálení nic nevyteče. Nepříjemností se zkrátka může stát spousta. O alternativách, které jsou k dostání pod různými značkami v supermarketech, nemá smysl ani mluvit. Se slivovicí nic společného nemají! Základem pro jakostní slivovici je bezesporu optimálně vyladěný kvas. Pokud s jeho přichystáním máte potíže nebo jste to nikdy nedělali, jste na správném místě. Poradíme vám, jak kvas na slivovici přichystat.

Správné sudy na kvas jako základ

V první řadě je zapotřebí mít doma správné sudy na kvas. Tradičně se už používají výhradně plastové. Jsou nejlehčí, manipulace s nimi je vcelku pohodlná a to samé platí i o jejich uzavírání. Volit lze z hlediska objemu nejrůznější variace. Vhodnější se sáhnout spíše po menších o objemu 50, 100 či 150 l. Velké sudy o objemu 200 l se už poněkud hůře převážejí a manipulace s nimi také není ideální.

Kvas

Sběr a příprava švestek

Co se týká samotného sběru švestek, vyplatí se mít stromy totožné odrůdy. Plody samozřejmě dozrávají ve stejnou dobu, takže budete pohodlně sbírat. Vyvarujte se sbírání plesnivých kusů. V kvasu také nesmí být stopky, lístky, případně větvičky. Mnohdy se doporučuje nasbírané švestky ještě omýt. Někdo švestky na kvas ještě před tím, než je dá do sudu, vypeckuje. Spousta majitelů sadů ale spíše vypeckovávání nedoporučuje a bere ho jako ztrátu času. Jsou i takoví lidé, kteří dokonce švestky drtí. Jinak zapomeňte na přeplňování sudů. Nedávejte do nich ani švestky až po povrch. Mohlo by dojít k tomu, že při kvašení, kdy se zvedne hladina kvasu, dojde k jeho vylití, což by byla škoda.

Jak se starat o kvas?

I tady je poměrně hodně alternativ. První skupinu tvoří lidé, kteří prostě švestky nasbírají, následně dají do sudů a pak se o ně už prakticky vůbec nestarají. Mnozí mají ovšem své rituály. Někteří otevírají sud maximálně jednou za 14 dní a kvas kontrolují. Jiní kvas pravidelně míchají. Vcelku hodně diskutovaná je otázka přidávání cukru. Jsou lidé, kteří prostě nechávají švestky vykvasit jen tak. Jiní přidávají cukr, a urychlují tak samotný proces kvašení. Jinak je také zapotřebí dbát na teplotu prostoru, v němž se sudy naplněné kvasem nacházejí. Prvně mohou být tam, kde je vyšší teplota. Po několika dnech je ale dejte do chladna, jinak bude kvasný proces extrémně rychlý a může dojít k překvašení.

Cukroměr

Měření cukernatosti, aneb kdy je kvas připraven?

Jak se zjistí připravenost kvasu? Jednoduchým způsobem, a to prostřednictvím jediného nástroje, jímž je cukroměr na kvas. Práci s ním uvidíte přehledně na našem videu. Kvas se změří, a pokud je hodnota na nule, můžete vyrazit do pálenice. V našem případě zůstala hodnota na čísle 4. Čeká nás tedy ještě za čas další měření.

A co vy? Máte podobné zkušenosti s kvasem, nebo něco děláte jinak? Podělit se s námi o zkušenosti můžete v komentářích.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

53 komentářů

 1. Roman Tomeček Odpovědět

  Dobrý den, dělám letošní kvas z trnek poprvé a při včerejší kontrole jsem zjistil, že v některých bečkách s kvašení jsou napovrchu malý červíci. Může mi někdo prosím, poradit včem je chyba?? Děkuji.

  1. Martin Odpovědět

   Špatně utěsněná bečka,když je kvas dokvašený,necháte li koláč propadnout,bude z toho hovnovice.

   1. Pavel Odpovědět

    kadlátky můžete pálit klidně i za 5 let! tak jakápak hovnovice? Je to jediný ovoce, který nepotřebujete hlídat, aby mač nezoctovatěl! Tak nechápu argument s koláčem 🙂 navíc mač má být pěkně hustej, na penku max kýbl vody, tak kam by se měl propadávat…

  2. xy Odpovědět

   v ničem, ovoce bylo přirozeně plné červů a ti se nyní zdržují na povrchu „koláče“, který se samozřejmně před pálením z beček opatrně odstraní.

 2. Blahoslav Odpovědět

  Nezlobte se, ale nikde jsem nenašel žádné doporučení, ani radu. Co to je- prvních 14 dní v teple a oak dáme do chladna ? Diskutovaná otázka cukr přidávat nebo ne, míchat nebo nemíchat? Nic z toho jste nezavrhl, ani nedoporučil, tak proč nadpis VÍTE JAK SE STARAT O KVAS ???

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky moc za věcnou připomínku. Chtěl jsem to nechat otevřené, nicméně cukr přidávám pouze tehdy, když nemám dostatečně sladké a kvalitní trnky. Někdy je z důvodu slabé úrody nakupuji. Kvas míchám, ale znám osobně lidi, kteří by to nikdy neudělali. Ostatně myslím, že pod článkem bude ještě spousta připomínek a zkušeností.

   1. Vratislav Odpovědět

    No prostě přisladit není na závadu ostatně třeba na meruňky na 100l 3-4kg cukru, podle druhu ovoce protože obsahuje kyseliny ne vždy je dozrálé tak jak bychom chtěly.A chtěl bych dodat nemíchat a dobře utěsnit,třeba fresch folií.Letos jsem prošvihl pálení meruněk tak jsem se opozdil o dva 2 měsíce a O.K.!
    Dejte tam klidně cukr ale s rozumem a rozpustit ve vodě.A na závěr kyslík je sviňa.

  2. Martin Odpovědět

   Kvasem nemíchat,jestli je řídký nemá to cenu a v době dozrávání kvasu,když s ním zamícháte,je to živná půda pro octové kvasinky,hlavně,když je teplo,octové potřebují kyslík,lihové ne a octové jsou daleko agresivnější

 3. Lukas Odpovědět

  Jednu mám, nechal jsem všeználky ochutnat několik vzorků cca 6, zda poznají s cukrem nebo bez(3 vzorky s cukrem a 3 bez)…jsou to kecy nic v krku neškrábe, když je to udělané dobře (do jedné bečky jsem dokonce narval 8 kg cukru, aby „škrábala echt“..nic nikdo nepozná..

  1. Petr Odpovědět

   Tak to pil asi nějaký Pražák, který tomu vůbec nerozumí. Protože cukrovice určitě pálí!!😁😁

 4. HefyCZ Odpovědět

  Do pálenice? Stát neobdělával půdu, nesázel, nepečoval, nehnojil, netrhal, sudy nedal a teď by chtěl? To bych radši povidel navařil. O ty se stát nezajímá. Zatím. Jináč dobou slivovici můžete dostat po staru i po „vědecku“. Jenom to chce trpělivost (čím víc cukru v trnce, tím více slivovice, čím pomaleji kvasí, tím líp voní), hlídat kvas aby nezačal plesnivět a sebrat „deku“ z vrchu, než se potopí.A kdo neví, ať se stařečků pozeptá, nebo jsem pil slivovicu starou sedmdesát let a když se vlaška otevřela, to bylo jak když vstoupí se zavřenýma očima do trnkového sadu. Ještě po létech ju cítím. A to byla v měděným kotlu ve stodole pálená.

 5. Pepík z Čech Odpovědět

  Švestky sbírám až dozrálé, které sami padají na zem, nečešu (neklátím),
  Vypeckuji, rozpůlím (rozmačkám) a dám do sudu s kvasnou zátkou proti octomilkám (malý červy – larvy), přidám cukr rozpuštěný ve vodě, dále kvasnice a enzym vše připraveno dle návodu.
  Nechám kvasit, dokud pevná složka rmutu nezačne padat na dno.
  Takto hotový rmut nechám vypálit v oficiální pálenici.
  Letošní rmut dal 76% alkoholu po vypálení, nechám naředit v pálenici na slivovici z obsahu cca 50%. A slivovice je hotová, nechám uležet.
  Nejsem specialista z Moravy, ale Pepík amatér z Čech a nedělám z toho tajnou vědu.

 6. Ladislav Odpovědět

  Švestky sbírám až dozrálé, které sami padají na zem, nečešu (neklátím),
  Vypeckuji, rozpůlím (rozmačkám) a dám do sudu s kvasnou zátkou proti octomilkám (malý červy – larvy), přidám cukr rozpuštěný ve vodě, dále kvasnice a enzym vše připraveno dle návodu.
  Nechám kvasit, dokud pevná složka rmutu nezačne padat na dno.
  Takto hotový rmut nechám vypálit v oficiální pálenici.
  Letošní rmut dal 76% alkoholu po vypálení, nechám naředit v pálenici na slivovici z obsahu cca 50%. A slivovice je hotová, nechám uležet.
  Nejsem specialista z Moravy, ale Pepík amatér z Čech a nedělám z toho tajnou vědu.

 7. Stenly Odpovědět

  Co se týče měření zbytkového cukru, není to tak jednoznačné, někdy se kvasný proces může na čtyřce zastavit a dál nepokračuje. Je to z důvodu vysoké cukernatosti ovoce, kdy všechen cukr nezkvasí protože vzniklý alkohol kvasný proces zastaví. Prostě kvas s cukernatostí 17 klidně dojede k nule ale 21 už ne, není to špatně prostě to tak je. S tím souvisí i (ne)přidávání cukru, pokud má ovoce dostatečnou cukernatost, je nesmysl cukr přidávat – výtěžnost se nezvýší protože všechen cukr nezkvasí. Pokud je hodnota nižší např. meruňky, není chybou přisladit z důvodu výtěžnosti, líp se i nastartuje kvašení.

 8. Petr Odpovědět

  žadne michani cukr nic nezkazi
  po šesti tydnech zebrat skoušku (udělat malou dirku vzit trochu tekuteho kvasu dat do hrnku na plamen a při varu mirně odkryt pokličku a zapalit)pokud plaminek neni čistě modry nechat ještě kvasit a měřit každy tyden dělal to muj děda tatka i ja už par desitek let a slivovička je jak lekvar

 9. Ivo Odpovědět

  Když jsou dobré švestky, není potřeba nic přidávat, ale cukr nic nezkazí, dále žádné kvasnice a jiné srajdy. Stačí sud s poklopem. Rozhodně nemíchat, když mám čas, tak vypeckuji, letos mám vypeckováno tak 95% kvasu. Podle mě, je pak slivovice jemnější. Sbírám co spadne samo a jemně se stromem zatřepu. Rozhodně cíleně netrhám. Švestky nemelu. Cukr měřím a když spadne na 4 tak volám do palírny, nevezmou vás hned a ještě trochu klesne. V tomto okamžiku už začne klesat i plovoucí zátka z ovoce.

 10. Ivan Odpovědět

  Základem kvasu je ochrana před octomilkami a zbytečným okysličením ( nemíchat). Teprve při 4%alko se octění zastaví. 1kg cukru do 100kg ovoce zvýší cukernatost o 0,75 stupně. 1,90kg cukru dá jeden stupeň alkoholu, takže 3-6kg cukru na 100kg nic nezkazí. Škrábání v krku dělá ocet, přechází do destilátu při 115 C, proto je vhodné pálit pomalu nebo v kotli ve vodní lázni.

  1. RAMPACH PAVOL Odpovědět

   MILÝ PANE, DOVOLÍM SI PÁR DROBNÝCH, OCHRANU PŘED OCTOMILKAMI ZABEZPEČÍ KOLÁČ A CO2, KTERÉ SE UVOLNÍ KVAŠENÍM. ÚPLNÝ BLÁBOL, ŽE PŘI 4 % SE OCTĚNÍ ZASTAVÍ. jAK JSEM JIŽ DŘÍVE UVEDL, PRŮMYSLOVÁ VYROBA OCTU Z ETANOLU JE MACERAČNÍ ROZTOK 10 % ETANOLU A OCTOVÉ BAKTERIE ACETOBACTER ACETI NEBO ACETOBAKTER SCHUTZENBACH POŽÍRAJÍ ETANOL A PRODUKUJÍ OCET, VZOREC CH3COOH, FINÁLNÍ ZMĚNA JE NA 10 % OCTU, POKUD NEBUDEME ROZPOROVAT ZTRÁTY. VZOREC NA PROMĚNU ETANOLU Z CUKRU JE 1 KG CUKRU SE ROVNÁ 0,7 LITRU 100 % ETANOLU. jE PRAVDOU, ŽE PODLE SLADKOSTI MAČU NĚJAKÝM KILOGRAMEN CUKRU NEPOKAZÍŠ, ALE DOHONÍŠ VÝTĚŽNOST ETANOLU Z MAČU. 3KRÁBÁNÍ V KRKU NEZPŮSOBÍ JENOM OCET, POKUD ZABRÁNÍŠ OSTOMILKÁM (A TO JE PÍSMO NA JEDNU STRANKU) TAK ŠKRÁBÁNÍ V KRKU JE ZPŮSOBENO SMĚSÍ NIŽŠÍCH A VYŠŠÍCH ALKOHOLŮ OBSAŽENÝCH V DESTILÁTU, VČETNĚ PŘIBOUDLINY, KTERÉ V PRŮMYSLOVÉM ZPŮSOBU DESTILACE JE V PORADÍ EPYRATER, RAFINAČNÍ KOLONA, REKTIFIKAČNÍ KOLONA, OPATŘENY DEFLEGMÁTORY NA REFLUX A FINALNÍ ETANOL SE ODTAHUJE CCA PÁTÉ AŽ ŠESTÉ PATRO OD VRCHU, KDE LZE DOSÁHNOUT PROCENTO ETANOLU DLE TEPLOTY NA 96,4 % OBJEMOVÝCH ETANOLU V ROZTOKU. ZDALI PŘI 115 STUPNÍCH CELZIA ZAČÍNÁ PŘECHÁZET OCET DO DESTILÁTU, JE MOŽNÉ ALE ODPAŘOVACÍ KŘIVKA OCTU NENÍ NA HODNOTĚ 115 STUPŇŮ CELZIA. ETANOL MÁ BOD VARU CCA 72 STUPNŮ CELZIA, VODA 100 STUPNŮ CELZIA A VÝSLEDEK JE AZEOTROPICKÁ SMĚS ETANOLU A VODY, KDE VÍCE NEŽ 96,4 % OBJEMOVÝCH ETANOLU PO PŘIROZENÉ M ZPRACOVÁNÍ NIKDO NEDOSÁHNE VÍCE % OBJEMOVÝCH ETANOLU. 100 % ETANOL SE MUSÍ VYROBIT POUZE CHEMICKÝM ODSTRANĚNÍM VODY ZA POMOCI NAPŘ. CUSO4 (BEZVODÝ SÍRAN MĚĎNATÝ, BÍLÁ LÁTKA), KTERÝ NAVÁŽE VODU TAK, ŽE OBJEMOVÉ PROCENTA ETANOLU SE ZVEDNOU A ZŮSTANE KLASICKY SÍRAN MĚDNATÝ (CHEMICKY VZOREC CUSOU4XNH2O) MODRÁ SKALICA. SOUHLASÍM, ŽE PŘIU MALÉM MNOŽSTVÍ MAČU A VELKÉM POČTU MAČOVNÍKŮ JE VÝROBA, TEDY PÁLENÍ SLIVOVICE V PÁLENICÍCH OPROTI VÝROBĚ PRŮMYSLOVÉ, HODNOCENA VÝROBA JAKO VÝROBA NA KOLENĚ. A PÁLENÍ VE VODNÍ LÁZNI JE OPATŘENÍ, ABY SE MAČ NEPŘIPÁLIL A SLIVOVICA NESMRDĚLA NEBO PÁLIT POMALU V KOTLI ZA SUČASNÉHO MÍCHÁNÍ. POTÉ, CO JE PRVNÍ PÁLENÍ HOTOVO A MÁME SUROVOU SUROVINU NAPŘ. SLIVOVICU K DRUHÉMU PALENÍ, TA SE PAK NEPŘIPÁLÍ. KOUZLO SPOČÍVÁ U PRVNÍ VÁRKY, ABY NEDOŠLO K PŘIPÁLENÍ MAČU. SETKAL JSEM SE V ŽIVOTĚ, POKOUTNÉM PALÉNÍ, ŽE PALENÍK NEMĚL MÍCHACÍ MECHANIZMUS V KOTLU A TAK KOTEL VYSTLAL SLÁMOU A POTÉ NALIL MAČ. CO VY NA TO. K VÝŠE UVEDENÝM DROBNÝM UVÁDÍM, ŽE JSEM VYUČEN JAKO CHEMIK KVASNÝCH PROCESŮ V OBORU C2H5OH, CH3COOH, C6H8O7, A JE NÁS V ČESKÉ REPUBLICE POTAŽNO I V SLOVENSKÉ REPUBLICE MOC MOC MÁLO………..

 11. Jaroslav Odpovědět

  Ti cervici uz jsou v ovoci ktere jste nasbiral,,toto ovoce muzeteposbirat ale nicemu to nevadi Palim uz mnoho let jen davam pryc ovoce ktere zacina plesnivet Jara

 12. Leoš Odpovědět

  Většina komentářů super,ale co se týče doslazování,víte že je to protizákonné (par 4 zák.61/97),i když je to blbost.Leoš.

 13. antonín Odpovědět

  Cukr se opravdu dle české normy či zákona u průmyslově vyráběné slivovice nesmí do kvasu přidávat. To potvrdila průvodkyně při prohlídce likérky R. Jelínek ve Vizovicích. S dovětkem, že doma manžel ale cukr do kvasu přidává.
  Má švagrová zase do kvasu z meruněk přidává pro lepší kvašení 1 sklenici meruňkového kompotu, samozřejmě domácího.. Tonda .

 14. RAMPACH Odpovědět

  D.D. MILOVNÍCI SLIVOVICE. NECHCI NIKOMU DÁVAT RADY, JAK MÁ CO DĚLAT. JÁ, OSOBNĚ PŘIPRAVÍM SUD. VŠECHNY ŠVESTKY, KTERÉ JSOU VYZRÁLÉ, DÁM DO SUDU A KDYŽ JE SUD PLNÝ, POMAČKÁM MALOU VRSTU ŠVESTEK A VYTVOŘÍM ČERSTVÝ KOLÁČ NA ZAMAZÁNÍ KVAŠENÍ. LIHOVÉ KVAŠENÍ JE ANAEROBNÍ A V OBDOBÍ PÁLENÍ NECHÁM KVAS VYPÁLIT. PŘI PORUŠENÍ KOLÁČE ZAMAZÁNÍM DOPŘEJETE PŘÍSTUP VZDUŠNÉHO KYSLÍKU KE KVASU A POMALU A JISTĚ NASTUPUJE AEROBNÍ KVAŠENÍ, KDE VÝSLEDKEM JE V PŘÍPADE LIHOVÝCH KVASINEK JEJICH RŮST, NIKOLIV PRODUKCE ETHANOLU C2H5OH. TYTO KVASINKY NETVOŘÍ KVAŠNÝ OCET. NELZE VYLOUČIT PŘÍTOMNOST OCTOVÝCH KVASINEK NPR. ACETOBACTER ACETI NEBO ACETOBACTER SCHUTZENBACH, KTERÉ POSTUPNĚ ODEBÍRÁJÍ ETHANOL (NIKOLIV CUKR) A PRODUKUJÍ KYSELINU OCTOVOU CH3COOH. IDEÁLNÍ PODMÍNKY PRO ČINNOST OCTOVÝCH KVASINEK JE KONCENTRACE 10 % ETHANOLU A VÝSLEDKY EFEKT JE 10 % KYSELINY OCTOVÉ ZA PRŮMYSLOVÝCH PODMÍNEK. TO JE HOLÝ NESMYSL O 4 % JINÉHO KOLEGY POPŘÍPADĚ ŠVESTKY UMÝVAT, NEBOŤ KVASINKY DO SUDU DOSTANETE PRÁVĚ ULPĚNÉ NA ŠVESTKÁCH. JE TO LOGICKÉ A PROSTÉ, JAK VE ZDRAVOTNICTVÍ, KŮŽI DEZINFIKUJETE A NENÍ PŘÍTOMNOST CHOROBOPLODNÝCH ZÁRODKŮ, UMYJTE ŠVESTKY A PO RÁDOBY KVAŠENÍ MÁTĚ V SUDĚ AKORÁT PŘÍPRAVEK NA VÝROBU MARMELÁDY. OTÁZKA PŘIDÁVAT CUKR JE LEGISLATIVNĚ OŠETŘENA, ALE V SOUKROMÉM SKLÍPKU TOTO NIKDO NEMÁ ŠANCI KONTROLOVAT. JAKÝKOLIV ZÁSAH DO MAČU V PRŮBĚHU KVAŠENÍ NEBO JEHO KONTROLA CUKERNATOSTI NEBO ZBYTKOVÉHO CUKRU JE KONTRAPRODUKTIVNÍ. DOPORUČUJI PRAXI ZÍSKANOU LÉTY, KDYŽ KAŽDÝ SE TOUTO PROBLEMATIKOU ZABÝVÁ, ABY ZÍSKAL ZKUŠENOSTI VLASTNÍM POZNÁNÍM, JAK BYL NA JAZYKU SLADKÝ MAČ A POTÉ KOLIK TOHO NATEKLO. A VLASTNĚ JEŠTĚ JEDEN POZNATEK, KTERÝ ZNÁME VŠICHNI, KAŽDÝ OCHUTNÁ KALÍŠEK SLIVOVICE NA JAZYKU A ROZUMUJE, JAK JE SLIVOVICE DOBRÁ, VÝTEČNÁ, CHUTNÁ NEBO NENECHUTNÁ. PÁNOVÉ A DAMY, PROBOHA, TOMUTO ZNALCI PRODÁM I ÚKAP ČI DOKAP NEO PŘIBOUDLINU (SOUČÁST KOŇAKŮ NAPŘ.) PROTOŽE JE TO „ODBORNÍK NA SLOVO VZATÝ“. aŽ KAŽDÝ DOROSTE A DOZRAJE DO STÁDIA LETITÉ PRAXE MÍT ČISTÉ A SUCHÉ RUCE, KDE NANESE SLIVOVICU, PŘIČEMŽ SE ETHANOL ODPAŘÍ A NA RUCE ZŮSTANOU JENOM ZBYTKY NIŽŠÍCH A VYŠŠÍCH ALKOHOLŮ, KTERÉ SVÝM ZPŮSOBEM MAJÍ SPECIFICKÉ AROMA, LZE POZNAT KVALITU SLIVOVICE (ČI JINÉ BÍLÉ VYPÁLENÉ PECKOVICE) T.J. SMRDÍ, PÁCHNĚ ČI VŮNĚ NA RUCE MI PŘIPOMÍNÁ SPÁLENINU A POD. A TO JE PROSÍM ZKUŠENOST ZA DESÍTKY LET TZV. „KOŠTOVÁNÍ“ SLIVOVIC ČI JINÝCH OBDDOBNÝCH LAHŮDEK KVALITNĚ VYMAZLENÝCH ANEBO RYCHLOKVASŮ A PODOBNÝCH LAVOROVIC. DOBRÁ SLIVOVICA JE KU PROSPĚCHU ZDRACÍ JAKO LÉK, VÝTEČNÝ SLIVOVICE JE JAKO SLUNEČNÍ ZÁŘE ZA DESÍTKY LET A NEJLEPŠÍ SLIVOVICE JE PRO DALŠÍ GENERACE SVÝM POTOMKŮM, KTERÁ BYLA VYROBENA JEŠTĚ V MINULÉM STOLETÍ. nEJSEM NÁZORU, ŽE BYCH MUSEL MÍT SLIVOVICI MLADICI, LEDA TAK JENOM TU MLADICI, KTERÁ JE MOC PŘÍJEMNÁ, SLIVOVICE MUSÍ BÝT HODNĚ FOUSATÁ S RAZÍTKEM JEŠTĚ C.K. Z MINULÉHO STOLETÍ.

  1. RAMPACH Odpovědět

   PANE KOLEGO, JE LI TO REAKCE NA MŮJ VYKLAD, DĚKUJI ZA POKLONU. JENOM MALÁ PŘIPOMÍNKA. MŮJ OBOR JE CHEMIK KVASNÝCH PROCESOV V BÝVALÉ SPOLEČNÉ REPUBLICE PRO VHJ LIKO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ PRO OBLAST VÝROBY LIHU, DROŽDÍ, KYSELINY OCTOVÉ, KYSELINY CITRONOVÉ A LIHOVÝCH NÁPOJŮ S OBSAHEM 40 % OBJEMOVÝCH. SNAD NĚCO MÁLO BYCH O TOM MOHL VĚDĚT. V OBLASTI POTRAVINÁRSKÉ CHEMIE A BIOCHEMIE MÁM PRŤAVÉ VZDĚLÁNÍ NA ÚROVNÍ SPŠCH V OBRU BIOCHEMIE. ŽEL, VYSOKOU ŠKOLU NEMÁM, PROTO NEMŮŽŮ PLNOHODNOTNĚ POSKYTNOUT TO, CO BY BYLO ŽÁDOUCÍ.

  1. RAMPACH Odpovědět

   ZDRAVÍM, TO JE DOCELA PROBLÉM. NEZBÝVÁ JENOM ČEKAT, CO SE VYPÁLÍ, ALE RADA JE POUZE V TOM, ŽE SUD S MAČEM URYCHLENĚ UZAVŘETE FOLII TAK, ABY NEBYL PŘÍSTUP VZDUŠNÉHO KYSLÍKU DO SUDU. POKUD NĚKDO PROVEDE ZAMAZÁNÍ, TAK PONECHAT CO NEJMENŠÍ PROSTOR MEZI ZAMAZÁNÍM A VRCHEM SUDU A PO ZAMAZÁNÍ CO NEJDŘÍV UZAVŘÍT SUD FOLII. POKUD SE FOLIE BUDE ZVEDAT UNIKAJÍCÍM CO2 OXID UHLIČITÝ, NAJDE SI CESTU VEN, POPŘÍPADĚ POSTAČÍ JEMNĚ PROPÍCHNOUT FOLII, ABY „LEHLA“. LOGICKY VZATO, PLOCHA KRUHU SUDU JE VĚTŠÍ, NEŽ JEDNA PENETRACE FOLIE K ZABRÁNĚNÍ VZDUŠNÉHO KYSLÍKU. I KDYBY CO2 VYTVOŘIL INERTNÍ ATMOSFÉRU NAD ZAMAZANÍM, MATKA PŘÍRODA PROUDĚNÍM VZDUCHU POMŮŽE OCTOVÝM BAKTÉRIIM, ABY VZDUCH BYL I PRO NĚ. vZHLEDEM K TOMU, ŽE KVAŠENÍ JE POMĚRNĚ HODNĚ SLOŽITÝ PROCES FERMENTACE PRŮMYSLOVÝM ZPŮSOBEM PO CHEMICKÉ STRÁNCE, NELZE TENTO PROCES POVAŽOVAT JAKO VYVAŽENOU CHEMICKOU ROVNICI, KDE NA VSTUPU JE SACHARÓZA A NA VÝSTUPU ETHANOL A CO2. TOTÉŽ PLATÍ I PŘI KVAŠENÍ MAČU.

   1. Koralek Odpovědět

    Slova hodna zapisu zlatym pismen do hisrorie Moravske slivovice. Konzervaci spolehlive zajisti CO2. Na sudy davam viko a nechavam napokoji. Micham jen nekolikrat, kdyz cicim ze dokvasi zavru a necham napokoji. zasada: necumet do sudu kazdy den a necuchat jek to tam vyborne pracuje. Nechat to napokoji, priroda neni blba a pracuje pro nas i bez nasich snah o maximalizaci. Ceho vlastne? Zdravim, napsal jste to dobre. Kor.

 15. PetrP Odpovědět

  Pane R.Štěpáne, váš článek stojí za starou belu a hodnota není žádná. Věcný obsah vůbec žádný. Možná žáci ZŠ by jej ocenili…
  Zato pan RAMPACH a pár dalších v pár větách podal soubor informací zlatem ceněných. A to se ani nehonosí oslovením autor. Trochu soudnosti by vás odnaučilo mudrovat o něčem, čemu nerozumíte…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer,
   děkuji za kritiku, komentáře nemažu, ač bych mohl. Tím bych ale spíše strčil hlavu do písku a nic více. Stejně tak bych mohl texty vydávat pod rouškou redakce.
   Hlavním posláním článku bylo samozřejmě vyvolat diskusi.
   Nahonosím se žádným honosným oslovením autor ani ničím jiným. Zahrada a vše kolem ní mě baví. Jsme hobby magazín a rozhodně se necítím jako všeuměl.
   Mějte se hezky a hodně zdaru třeba při pálení slivovice. Já už na tu letošní čekám a snad se vydaří tak jako v minulých letech.

   1. Petr Odpovědět

    Jsem za článek vděčný i kvůli té diskuzi pod ním. Nenechte se odradit někým, kdo nikdy nic nepublikoval a ani ničím užitečným nepřispěl v diskuzi. Rozhodně nemazat, ať se tu ztrapňuje navěky 🙂

 16. Stanislav Malaník Odpovědět

  Zdravím nadšené zakladatele kvasů, osvědčil se mi způsob, kdy IHNED po naplnění bečku zavážu folií, pod kterou se vytvoří (díky produkci Co2) vlastně kvasná zátka. Žádný parazit v té atmosféře nepřežije! Jedno kilo cukru na metrák rozpustit v 5 l vody a trnky rozmělnit tak, abych dostal šťávu až nahoru. Dá to fušku, lze zapojit techniku (pozor aby se nerozbíjely pecky), ale vyplácí se. Začnou mnohem dřív kvasit a tím se zabrání vzniku nežádoucích procesů, které podporuje kyslík. Kvašením se zvětší objem, takže nechat rezervu. A KLID! Měření cukru je zbytečné narušování. Při vedrech jako letos je hotovo i za 3 týdny. Ovšem čím chladnější a tím pomalejší vedení kvasu, tím lepší výsledek. Takže jsem sbíral ráno, aby se proces zpomalil. Hotový kvas se ozve sám – jakmile je u bečky cítit aroma, ideálně hned je třeba přistoupit k destilaci, protože přírodní kvasná zátka přestala fungovat. Pán, co to nechá stát 5 let vyrobí ocet. To se i rýmuje. Tak „NA ZDRAVÍ“ A mějte dobrý den. S. M.

 17. Jirka Odpovědět

  Ahoj, pálil jsem i švestkový kvas, který stál minimálně 7 let v garáži a jaká z něho byla výborná slivovice

 18. Jan Odpovědět

  Vážení obyčejní i chemicky vzdělaní!!!Doporučuji přečíst knihu Domácí výroba lihovin-B.M.aH.SCHMICKL.(nutnost míchání,a pod.)a nemást dědama i ti občas často vypálili utrejch a vydávali za malvaz.P.S.Autore nedozrávají současně i na 1 stromě a čím větší nádoba na kvas tím líp.

 19. Jan Odpovědět

  Zdravím,letos jsem se poprvé rozhodl pálit slivovici a kvas jsem dal do plastovích sudu s víkem na závit.Když je sud plnej tak mám víko dotáhnout na fest aby tam nešel vzduch nebo stačí jenom trochu?Na internetu jsem četl o sudech s kvasnou zátkou ale nikde je nemožu sehnat.Za radu předem dík.

  1. Jiří JELÍNEK Odpovědět

   Vážený ,25 let to dělám takto.
   Do 120l.plastové bečky dám 15kg vylouskaných meruněk,potluču je kůlem zaleju rozvařeným cukrem,2kg,4l.Doplním bečku na100l.Do víka vyvrtám dírku,vsadím provrtaný šroub M10 nebo12,dám těsnění a matici.Nasadím víko,zajistím sponou.Na šroub navleču hadici 1,5m a konec dám do petláhve svodou na zem aby při studené noci podtlak nenasál vodu do kvasu. Po týdnu promíchám kvas a za 6 týdnů jedu pálit.Tak délám jblka,hrušky ryngle,jahody atd.

  2. Standa Odpovědět

   Sudy s kvasnou zátkou se prodávají. Jsou většinou použité od okurek. Sud 250l za 400Kč. Používám je na kvas již dlouho a jsem s nimi spokojen. Koupil jsem je v Benátkách – Veselí nad Moravou. Jsem z Valašska, tak to bylo kousek. Dají se určitě koupit i jinde. Víko zašroubuji a zátku jen přiklopím. Na 100kg trnek dávám 2kg cukru.

 20. Petr Odpovědět

  Dobrý den,
  mám 11 týdnů trnkový kvas, ale už od 8 týdnu mě neklesá cukernatost abych mohl pálit. Mám stále 8.
  Co s tým dělat? Můžu jet do pálenice? Kvas uskladněn ve sklěpě při teplotě 15-19 °C

 21. VIŤA Odpovědět

  Vrátím se ke komentáři „výborná sedumdesátiletá“ slivovice.Mám trochu jinou zkušenost. Z dobrého kvasu je dobrá slivovice hned ale pokud je po ní prd,nebude lepší ani za 100 let

 22. Zdeněk Pecka Odpovědět

  Dobrý den, dovolím si požádat o názor. Kamarád naložil švestky na mač do 50 l plastové bečky. Přisladil, po čase rozmělnil obsah. Kvas proběhl snad normálně, ale zůstatek při měření se zastavil na 8. Kvas se nedaří obnovit ani přemístěním do teplé místnosti. Je dost pravděpodobné. že mač je přeslazený a alkohol usmrtil kvasinky. Jaký je Váš názor. Co s tím. Asi vypálit. Děkuji za radu.

 23. Karel Odpovědět

  Zdravím odborníků mnoho .Já dávám 4 kg cukru na 100 litrů kvasu k tomu přidám kvasnice rozmíchané ve vlažné vodě pro podporu kvašení čím větší nádoba tím líp pří pálení to pak rozliju do 50 sátek a manipulace je v klidu. Cukr se tám dáva proto aby se kvas rozkvasil a nemá vliv na výsledný efekt . Prostě co zasijete to také sklidíte.

 24. Luboš Odpovědět

  Dobrý den,
  Dá se nějak zachránit slivovice,která má pachuť a je cítit po acetonu?Prý špatný kvas-nedozrálé ovoce,nedokvašené a takové komentáře,nicméně jsem dělal vše jako obvykle,ale něco se pokazilo.Prý použít na višňovici.Děkuji za jakoukoli radu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   otec používal ne příliš dobrou slivovici právě na višňovku.
   Byla pak o něco silnější, než když se dělá z vodky. Slivovice v ní cítit ve finále nebyla.

 25. Standa Odpovědět

  Pokud je cítit aceton z destilátu, je to špatně ( málo ) odchycený úkap ( začátek). Aceton může vznikat ze špatného ovoce, nedozrálého , s větvičkami a lístky,atp. Umění destilatéra je právě v tom rozpoznat kdy kam co pustit/ nepustit. Poděkujte pálenici a jezděte jinam. Jediná náprava je znovu přepálit a tím podruhé zaplatit spotřebku ( poděkujte vládě).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *