Pýchavka dlabaná: Zajímavá houba, kterou najdete i teď

Pýchavka dlabaná

Vyrazili jste do přírody a našli velkou pýchavku? Nejspíše jste si mysleli, že do vašeho košíku poputuje pýchavka obrovská označovaná jako vatovec. Možno tomu tak ale nebude, setkat se totiž můžete i s pýchavkou dlabanou. Tato skvělá houba je možná poněkud vzácnější, z pohledu kuchyňského využití je však skvělá. Proto se na ni podíváme podrobněji v následujících řádcích. Zaměříme se na její vzhled, možnou záměnu a samozřejmě využití.

Typický kyjovitý či hruškovitý tvar

Pýchavka dlabaná představuje skutečně velkou houbu. Vždyť se v dospělosti dorůstá klidně i okolo 50 až 150 mm. Tvar plešivky dlabané, jak se také houba označuje, je zespodu zúžený. Houba je kyjovitá až hruškovitá. Typické je u ní také zploštělé temeno. Barva je zpočátku růstu sytě bílá, nicméně se stárnutím lehce hnědne. Uvnitř pýchavky dlabané se nachází teřich. Právě on nakonec žloutne, až se houba dostane do prášivého stádia, kdy se výtrusy dostávají všude kolem. Jedlé jsou tyto houby v momentu, kdy je teřich sytě bílý. Když je žlutý, je houba nepoživatelná.

Kde se s pýchavkou dlabanou setkáte?

Především na pastvinách a loukách, kde je dostatečné množství světla i tepla. Mnohdy se nachází i ve vyšších polohách. Její výskyt je roztroušený, přičemž se lze setkat i s více kusy. Najít ji můžete v průběhu léta, nicméně klidně i nyní na podzim.

Pýchavka dlabaná

Splést si ji takřka nelze

Záměna je samozřejmě i u této pýchavky možná, a to s vatovcem. Pýchavka obrovská má ale ryze hladký povrch. U pýchavky dlabané tomu tak není, na povrchu jsou znatelné bradavky a zvrásnění. Jinak ještě existuje pýchavka palicovitá, jejíž tvar ale v podstatě kopíruje hrušku. Další pýchavky jsou malé.

Pýchavka dlabaná

Skvělé řízky zaručeny

Vynikající je pýchavka dlabaná především na řízky. Nakrájíte ji příčně na několik kusů a usmažíte v trojobalu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.