Listí z ořechu

Proklínané i velebené ořechové listí je třeba řešit

Ořechy postupně ztrácejí listy a pod stromy se vytvářejí jeho kopy, které by na tomto místě rozhodně zůstávat neměly. Z toho důvodu se vyplatí začít velmi rychle řešit, kam jej uklidit. Mnoho lidí toto listí tradičně shrabává na hromady a následně pálí. Ideální varianta to ale zřejmě není, především málo proschlé listí z ořechu neskutečně kouří a otravovat život lidem kolem není zrovna optimální. Jak jej ale zlikvidovat? Patří na kompost? Mají vůbec listy ořešáku nějaké kloudné využití? Přesně na tyto tři otázky postupně odpovíme v následujících řádcích.

Mají se dávat listy ořešáku na kompost, nebo nikoliv?

Ani zkušení zahrádkáři vám nejspíše neřeknou jasné stanovisko. Někdo je na kompost dává, jiný je zase zásadním nepřítelem takovéhoto kompostování. Problém tkví především v tom, že listy ořešáku jsou mnohem odolnější, a rozkládají se tak pomaleji. Rozklad se často urychluje tak, že se listí nadrtí na menší kousky. Jinak se dá také proložit dusíkatým hnojivem, které rozklad také dokáže značně uspíšit. Někdo listí pro rychlejší tlení prolívá také močůvkou. Alternativ rychlení kompostování tohoto listí je tedy spousta.

Ořech

Optimální je smísení s dalším organickým odpadem

Jestliže se už rozhodnete pro kompostování listí z ořešáku, rozhodně ho smíchejte s dalšími listy a organickými zbytky. Ořechových listů by měla být oproti ostatnímu bioodpadu zhruba ¼. Listí jednoduše shrabejte na hromadu a v průběhu října až prosince pak přidávejte do kompostu. Kompostovat lze i oplodí.

Listí z ořechu

Listy a oplodí lze zužitkovat

Jinak se vyplatí listy z ořešáku spotřebovat mnohem efektivněji stejně jako oplodí. Ideální je ze zelených listů v průběhu růstu ořechů a také ze zeleného oplodí vyrobit řezanku. Lžičku této směsi pak zalijete šálkem horké vody a necháte vařit. Odvar je poměrně silný a používá se především na eliminaci plísní a pohmožděniny. Tato tinktura se dnes na venkově už opět používá zcela běžně. Zelené ořechy je třeba ale stejně jako listy sbírat v průběhu července.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

15 komentářů

  1. liba Odpovědět

   Vašku můj synovec je uznávaný expert na automatické systémy řízení v současné době pobývá v Japonsku a dodnes ho škádlíme že kdysi napsal j a p k o !! Nerozbírej tu češtinu tolik. Ale ořechové listí to dá zabrat. Měj se.

 1. Jan Odpovědět

  .. Když si nejsem jistý, zda y nebo i, použiji jiné slovo…. V tomto případě “ v kotlu“, jak sa u nás říká. 😜 😜 😜

 2. Pavel Odpovědět

  Ořechové listí obsahuje třísloviny které zabraňují klíčení rostlin z tohoto důvodu se kpmpostuje v menší míře a ne proto že se špatně rozkládá

 3. Pavel Grézl Odpovědět

  Listí necháváme pod stromem. Na jaře je téměř pryč, postarají se o něj žížaly. Děláme to tak 20 let a oproti radám všech odborníků přestaly potíže s houbovými chorobami vyjma rzi hrušňové, ale to připisuji blízkým thujím a nedalekému jalovci.

 4. Kantor Jan Odpovědět

  Suché listí používám jako podestýlku v kurníku. Obsahuje složku která ničí čmelíky a podobnou havěť.

 5. Jesuskote Odpovědět

  Listy z ořešáků je lék v zahradě.Jen ho správně používat.Všechny postupy níže popsané jsou správné.Platí zásadně:všeho s mírou.Nejvíce doporučuji rozloučení ruční drcení suchých listů i se stvoli,bez nich je to opravdu lečivá dávka.Toto zboží je zdarma a plné ročního slunění a toto tvrzení má grády a nezapomeňte v duchu poděkovat NVV jaké krásné dary dostáváme. I suché listí lze louhovat-chytrost nejsou žádné čáry.Písemné sdělení nenahradí letilou zkušenost./Níže popsané-v příspěvcích;NVV-nejvyšší,věčný a všemocný/.Přeji jen krásné dny v přírodě-zahrádkách.Váš scientolog Jesuskote.

 6. Zdeňka Lomská Odpovědět

  Je to téměř sedmdesát let, co jsme se na základce učili vzory. Např. „pán, hrad, muž, STROJ“. Ale pokud je pán dobrý zahradník, nikdy nepotřeboval ani češtinu, ani fyziku, chemii (asi trošku), ale jinak než tu školní. Tak mu přejme skvělé výsledky na zahradě a tím i jeho spokojenost.

 7. Hana Odpovědět

  Listí z ořešáku mi nedělá žádné problémy, poradím si s ním každým rokem stejně jako příroda sama. Prostě kompostuji. Zdravím všechny nadšené zahrádkáře!

 8. Hana Vasková Odpovědět

  Letos nám ořechy zčernaly a nevíme proč, listí asi dva roky nehrabeme a nevím, jestli to není třeba tím.
  Zoufalá zahrádkářka Hana.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *