Pryšec zářivý: Elegantní pokojovka s trny

Pryšec zářivý

Pryšec zářivý neboli kristova koruna je nenáročnou pokojovou rostlinou. Pryšec zářivý kvete od jara až do zimy, jen je nutné opatrně dávkovat vláhu, aby rostlina prospívala stejně jako na Madagaskaru, odkud pochází.

Pryšec zářivý a jeho pěstování

Pokud pěstujeme pryšec jako pokojovku, nepřesáhne obvykle půl metru, jak je tomu u původních rostlin na Madagaskaru, ale o to košatější jsou kultivary a hybridy. Dřevnaté větve jsou zkrášleny zelenými lístky a rudými kvítky. Kvůli trnům se mu říká také trnopryšec. U nás se mu bude nejvíce dařit u jižně orientovaného okna, případně na východě nebo západě. Má rád slunce a dostatek světla. Jelikož původně pochází ze sušších oblastí, nepotřebuje tolik vláhy a mezi každou zálivkou nechávejte bal proschnout. Obzvláště v zimě, kdy není tolik světla, nesmíte rostlinu přelít. Na druhou stranu, pokud pryšec necháte příliš dlouho bez zálivky, začne shazovat listy. Po celý rok mu pak vyhovují běžné pokojové teploty, v zimě mohou být nižší, ale ne méně než 13 °C.

Pryšec zářivý

Přesazování pryšce

Trnopryšec jakožto sukulent potřebuje dostatečně propustný substrát, a to s příměsí písku. Může být i perlit. Přesazovat stačí jednou za dva roky. Samotné přesazování není díky ostrým trnům snadné, jsou zapotřebí rukavice. Dávejte také pozor, když rostlinu poraníte, začne vytékat mléko, které může podráždit vaši kůži. Rostliny starší šesti let se nemusí přesazovat už vůbec. Hlavně v případech, kdy každé jaro vyměňujeme svrchní část zeminy a během roku doplňujeme i hnojivo pro sukulenty.

Množení

Co se týká množení, provádí se řízkováním. V zimě totiž opadávají pryšci listy, nové obvykle na starých výhonech neraší, a proto z jejich vrcholků můžeme řízky připravit. Když řízky po seříznutí ponoříte do teplé vody, zabrání vytékání latexu, mléka. Potom nechejte po dobu jednoho dne zaschnout a můžete je zapíchnout do lehkého substrátu, nakonec lehce zvlažit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.