Výsadba česneku. Právě nastal optimální čas

Sázení česneku

Vlastní česnek ze zahrádky rozhodně stojí za to, právě z toho důvodu se vyplatí jej alespoň na kousek vlastního políčka vysadit. Mnozí lidé s touto činnosti poměrně hodně pospíchají, což se jim rozhodně nemusí vyplatit. Pokud byste česnek na zahradě chtěli mít a ještě jej nemáte v zemi, určitě nezoufejte, nicméně nečinně také jen nepřihlížejte. Vyrazte na zahradu a pusťte se do práce. Zvládnete to velmi rychle a pohodlně. Podívejme se na termíny výsadby blíže stejně jako na některá pravidla, jež je vhodné dodržet.

Kdy se radí vysazovat a proč až nyní?

Pranostiky jsou sice mnohdy pravdomluvné a lidé se jimi řídí, nicméně při výsadbě česneku je vhodné slevovat spíše aktuální trendy počasí. Podle pranostiky Svatý Havel česnek sázel. Svatý Havel už je ovšem dávno pryč, jelikož se týkal 16. října. Výsadbu česneku nelze uspěchat z jednoho prostého důvodu. Jestliže teplota půdy neklesne pod 9 stupňů Celsia. Učiníte-li tak dříve, vystavujete se riziku, že budou rostliny napadeny některými houbami, jež dokážou při vyšších teplotách přežít a likvidovat rostliny okolo sebe. Navíc se ochráníte před předčasným rašením rostlin česneku.

Připravte si půdu

Ještě předtím ale vyberte vhodný prostor a půdu. Záhon by se měl nacházet optimálně na nějaké sluncem zalitém místě. Optimální je záhon připravit zhruba 14 dní před výsadbou, ale nejde o žádné nezbytné pravidlo. Záhon je třeba zrýt alespoň do hloubky 15 cm. Odplevelte ho, a když všechno vylepšíte kompostem, určitě nic nezkazíte. Určitě nevysazujte česnek na stejné místo, kdy by minulý rok. Neměl by být ani tam, kdy minulý rok rostla cibule či pór.

Sázení česneku

Jak na to?

Rozdělte si palici česneku na stroužky, slupku samozřejmě ponechejte. Na podzim se stroužky sází do hloubky cca okolo 8 cm, mezi řádky by měla být šířka zhruba 30 cm. Tradičně se na sázení používá lopatka. My jsme použili kolík a vše bylo také v pořádku. Jinak dbejte, aby byl stroužek klíčkem směrem nahoru.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.