První kolo jarní péče o jahody by mělo proběhnout už v březnu

Nenechte se ukolébat tím, že na práci na zahradě máte ještě dost času. Například jahodníky se vám za ranou péči skutečně skvěle odvděčí. A začít můžete už ve chvíli, kdy ze záhonů sleze pozdní únorový sníh.

Že se možná objeví ještě další? To není na překážku. Ale spící jahodníky, povytažené ze země mrazem, můžete „zachránit“ už dnes. Přitlačte je a přihrňte k zemi. I když začnou rašit, lépe pak odolají pozdním jarním mrazíkům.

Pryč se starými listy, ale pozor na ty nemocné

Chcete udržet jahodové porosty ve skvělé kondici? Pak se postarejte především o staré listy. Nejlépe vám to půjde, pokud si vyhlédnete opravdu suché období. Jestliže se listy doslova drolí, snadno je ze záhonku vyhrabete hráběmi (poté opět zkontrolujte sazeničky a případně je přihrňte). Mnohem pravděpodobněji však budete odstraňovat listy vlhké – vezměte si na to nůžky, neodtrhávejte je. Jahodníky byste mohli snadno vytrhnout ze země.

Jestliže byly záhonky zdravé, klidně listy kompostujte

Zvláště u větších záhonů může být získané staré hmoty opravdu hodně. Poslouží vám skvěle na kompost, ovšem pouze v případě, že minulý rok nepostihly jahodníky nepříjemné houbové choroby. Ty by se poté mohly z kompostu snadno znovu rozšířit. Pro jistotu je tak raději spalte.

Kdy začít s přihnojováním?

Jahodníky nechte odpočívat, dokud nezačnou jejich srdíčka rašit. Pak aplikujete tekuté hnojivo nebo ještě lépe kravský hnůj. Jen dejte pozor na to, aby se nic nedostalo na mladé lístky, mohly by se totiž popálit.

A pokud si chcete starosti s opakovaným hnojením ušetřit, vsaďte na granulované přípravky. Zapracujte je do půdy spolu s první hlubší okopávkou a do konce sezóny se už o přísun živin starat nemusíte. Existuje i granulovaný kravský hnůj – pro všechny případy.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)