Jak vysít zeleninu na zahradu?

Výsev

Období března a dubna patří mezi hlavní sezóny zahradníka. Pokud již jsou denní teploty nad 15 °C, je vhodný čas pustit se do výsevu nenáročných druhů zeleniny. Takovou zeleninu můžete nasadit přímo do zahrady, bez předsazování. Ještě než se pustíte do vysazování, tak byste měli provést určité úkony – například zbavit záhony vytrvalých plevelů pomocí selektivních herbicidů.

Která zelenina patří mezi vytrvalé?

Do své zahrady musíte pro výsev zvolit vytrvalé druhy zeleniny. Vybírejte rané a hybridní odrůdy, které nejsou tolik náchylné na vlivy počasí a také na choroby. V dubnu můžete použít následující rostliny:

  • kořenová zelenina (mrkev, ředkvičky, červená řepa),
  • listová zelenina (salát, špenát),
  • luštěniny (fazole, hrách).

Jak hustě zasít?

Příliš hustý výsev znamená, že budete muset vyjednocovat semenáčky, když začnou růst. Navíc rostliny z hustého růstu jsou slabé a náchylné k chorobám. Příliš řídký výsev naopak může způsobovat silný stonek, vyrovnaný výnos a hlavně vysoký výnos. Při výsevu se tedy řiďte pokyny na obalech svých sazeniček. Sazeničky zahrňte asi centimetrovou vrstvou půdy a udržujte je vlhké (ne mokré!).

Jak urychlit klíčení?

Klíčení můžete urychlit s pomocí jednoduchého nástroje – pomocí krycí fólie. Tu samozřejmě nemůžete umístit přímo na půdu, ale kousek nad ni. Pro tento účel si vyrobte dřevěný rám (toto řešení je vhodné také pro vyvýšené záhony, které již rám mají). Tento dřevěný rám by měl být vysoký asi 5 cm a měl by ohraničovat celý váš výsev. Přes den nechte své semenáčky odkryté, aby mohli chytat teplo a sluneční světlo. Na noc je přikryjte fólií, která bude udržovat teplo v půdě a bude chránit vaše rostlinky před případnými teplotními výkyvy. Fólii seženete v zahradním centru.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!