Organická vs. minerální hnojiva

Půda

Tento nerovný souboj určitě nebude mít vítěze. Organická a minerální hnojiva se využívají u různých rostlin a jejich účinky jsou individuální. I proto je zapotřebí vybrat konkrétní hnojivo právě podle toho, jakou z rostlin hodláte podpořit v jejím růstu. My si malé porovnání uděláme hned na začátku a následně se zaměříme nejprve na hnojiva organická a poté na minerální.

Délka účinku v hlavní roli

Jestliže potřebujete hnojivo s expresním účinkem, vsaďte na to minerální. Rostlinám dodají ihned potřebné látky, nicméně z dlouhodobého hlediska jsou nevhodná. Mohou devalvovat práci mnohých užitečných mikroorganismů. Při neopatrném dávkování také znečišťují spodní vody. Organická hnojiva se o rostliny starají dlouhodoběji. Díky nim se tvoří onen důležitý humus dodávající rostlinám živiny. Bez humusu je půda v podstatě úplně mrtvá a na nějaké krásné květy a následné plody můžete zapomenout.

Zaměřeno na organická hnojiva

Co vlastně všechno patří mezi organická hnojiva? Tím základním je především kompost. Jinak je v poslední době hodně oblíbené také zelené hnojení. To obsahuje velké množství dusíku. Zapravuje se do půdy v době květu rostlin. Kompost dokáže živiny rostlinám dávat v dlouhodobém horizontu. U takového výluhu z trusu drůbeže se dočkáte spíše aktuální expresní vzpruhy. Jinak se využívá také třeba kravský či koňský hnůj. Dostanete je i v granulované formě. Podobně je k sehnání také trus mořských ptáků či guano.  

Organická hnojiva

Minerální hnojiva také přijdou vhod

Pokud nemáte po ruce organická hnojiva, přijdou vhod i minerální. Tradičně se používají u rostlin v nádobách. Tady nedochází k odplavení živin a samozřejmě ani ke kontaminaci spodních vod. Výborná jsou minerální hnojiva i při předpěstování rostlin. K sazeničkám se určitě hodí. Výhodou je i jejich přesné dávkování. U rostlin se zvláštními nároky typu hortenzií či rododendronů je minerální hnojivo k nezaplacení.  

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.