Průvodce zahradního fotografa pořizováním nádherných snímků‍

Květiny

Fotografové mohou v rámci své praxe pořizovat fascinující snímky zahrad, ale není snadné získat dokonalý záběr. Zachycení úchvatného snímku vyžaduje kombinaci technických dovedností a umělecké vize. Dosažení dokonalé rovnováhy mezi těmito dvěma aspekty je pro vytvoření krásné zahradní fotografie zásadní. Naštěstí existuje několik triků a tipů, které můžete při fotografování zahrady použít, abyste dosáhli dokonalé rovnováhy mezi technikou a uměním. Oba aspekty se opírají o specifické principy, do kterých se ponoříme v tomto článku. Zde je několik tipů od cz.depositphotos.comcz.depositphotos.com, jak vytvořit úžasné fotografie!

Poznejte svůj fotoaparát a základy fotografování

Jakmile si ujasníte, co chcete zachytit, musíte začít ovládat svůj fotoaparát. To znamená porozumět různým nastavením a ovládacím prvkům fotoaparátu a využívat je ve svůj prospěch. Budete se chtít začít seznamovat s následujícími možnostmi: – clonou: Toto nastavení řídí množství světla, které vstupuje do fotoaparátu přes objektiv. Nastavení clony se měří v „f-stopech“ (nebo „f-číslech“), přičemž menší čísla znamenají více světla a naopak. – Rychlost závěrky: Toto nastavení určuje, jak dlouho zůstane závěrka otevřená a zachytí snímek. To lze využít při zachycení pohybující se vody nebo jiných dynamických scén, stejně jako v situacích se slabým osvětlením, aby byla zajištěna správná expozice. – ISO: Toto nastavení určuje, jak je fotoaparát citlivý na světlo, přičemž vyšší čísla znamenají zvýšenou citlivost. – Vyvážení bílé: Toto nastavení určuje „barvu“ snímku, přičemž většina fotoaparátů má řadu předvoleb (např. wolframová, zářivková atd.), které lze zvolit pro zajištění správného vyvážení bílé v jakémkoli světelném scénáři. – Kompozice: Je to jeden z nejdůležitějších faktorů při fotografování zahrad. Kompozice se týká různých prvků na snímku – například polohy objektu, barev a okolní krajiny.

Hledejte světlo

Jako zahradní fotografové můžeme být v pokušení hledat pro fotografování nejtemnější zákoutí zahrady. Tam byste však světlo hledat neměli. Místo toho byste se měli vydat do nejsvětlejších částí zahrady, abyste našli světlo. Existuje několik důvodů, proč tomu tak je. Za prvé, při větším množství světla budete schopni zachytit více detailů na snímku. Za druhé, tmavší části zahrady mohou být příliš stinné na to, abyste vůbec viděli fotografovaný objekt! Pokud chcete do snímku zakomponovat stíny, ujistěte se, že tak činíte záměrně. Tomu se říká „přirozené“ světlo a je to nejběžnější forma světla v zahradách. Při hledání světla si pomáhejte světelným metrem ve fotoaparátu. Ten vám řekne, kolik světla je na scéně, což vám pomůže určit správné nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO pro váš záběr.

Najděte ohnisko

Ohniskem snímku je to, co přitahuje pozornost lidí a je středem zájmu snímku. Ohniskem však nemusí být nutně objekt snímku. Místo toho můžete jako ústřední bod použít také vzor v zahradě, strom nebo dokonce oblohu. Tuto techniku lze skvěle použít, když si nevíte rady s výběrem objektu, který chcete na snímku zobrazit. Důležité je při výběru ohniska dbát na to, aby bylo umístěno ve správné části snímku. Chcete, aby nebyl ani příliš vlevo, ani vpravo, ani příliš nízko nebo příliš vysoko. Spíše by se měl nacházet ve středu snímku – a snímek by měl být vycentrovaný. Tím zajistíte, že ústřední bod bude středem pozornosti na snímku, aniž by byl příliš nápadný.

Pořiďte zkušební snímek

Než začnete fotografovat, můžete pořídit zkušební snímek, abyste se ujistili, že jste snímek zachytili správně. To vám umožní zkontrolovat nastavení a ujistit se, že provádíte potřebné úpravy. Umožní vám to také zjistit případné problémy s vaším zařízením, například příliš znečištěný snímač nebo použitý nesprávný objektiv. Je důležité si uvědomit, že byste neměli pořizovat zkušební snímek při skutečném pokusu o pořízení snímku. Místo toho byste měli pořídit zkušební snímek při změně nastavení nebo mezi jednotlivými snímky. Vyvarujte se změny nastavení uprostřed fotografování, protože to pravděpodobně povede k nekonzistentnímu vzhledu všech snímků.

Zvolte správný objektiv

Pokud jde o výběr objektivu, měli byste mít na paměti několik věcí. Pokud například fotografujete jeden objekt a chcete se k němu co nejvíce přiblížit, měli byste použít objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností. Výsledkem bude širší snímek, který vám umožní dostat se k objektu co nejblíže, aniž byste narušili jeho osobní prostor. Pokud naopak fotografujete širokou krajinu, měli byste použít krátkou ohniskovou vzdálenost. Výsledkem bude užší snímek, který vám umožní zachytit celou krajinu, aniž byste se museli pohnout. Další věcí, kterou je třeba mít na paměti při výběru objektivu, je clona. Clona řídí množství světla, které se dostane do fotoaparátu, přičemž menší čísla znamenají více světla.

KvětinyFoto: Depositphotos

Krok 3: Přepněte na manuální ovládání

Jako zahradní fotografové jsme často v pokušení spoléhat se na automatické nastavení, kdykoli je to možné. Je to jednodušší a méně časově náročné než ruční úprava nastavení, ale často to vede k tomu, že snímky nejsou konzistentní. Jinými slovy, nevypadají profesionálně, protože všechny byly pořízeny se stejným nastavením bez ohledu na podmínky. Při fotografování zahrad je důležité přepnout na manuální ovládání, protože to vám umožní měnit nastavení podle podmínek. To vám pomůže vytvořit konzistentně vypadající snímky, což je pro fotografování zahrad zásadní. Tato konzistence se projeví na jasu a barvách snímků, stejně jako na hloubce ostrosti.

Přidejte barvy pomocí filtrů

Jedním z nejlepších způsobů, jak přidat snímkům barvy, je použití filtrů. K přidání barev do snímků lze použít celou řadu filtrů, například filtr „oteplení“. Ten dodá snímku žlutý nebo oranžový tón, což se skvěle hodí pro zachycení scén západu a východu slunce. Jiné filtry, například UV filtry, lze použít k zabránění poškození objektivu při fotografování za slunečného počasí. Existují také barevné filtry, které lze použít k přidání určité barvy do snímků. Takto lze snímkům dodat sezónní atmosféru, například oranžovou nebo červenou pro podzim nebo zelenou pro jaro. Barevné filtry můžete použít také k úpravě nedostatků v osvětlení scény, například přidáním modrého filtru pro zářivkové osvětlení.

Vyzkoušejte různé úhly a pozice

Při fotografování zahrady byste měli neustále přemýšlet o různých úhlech a pozicích, ze kterých budete fotografovat. To vám nejen pomůže obměňovat snímky, ale také vám to umožní ukázat různé stránky zahrady tím, že ji zachytíte z různých perspektiv. Ať už fotografujete květiny nebo krajinu zahrady, měli byste neustále přemýšlet o různých úhlech a pozicích, ze kterých budete fotografovat. To vám umožní zachytit zahradu z nových a zajímavých perspektiv. Pomůže vám to také vyhnout se opakovanému fotografování stejného snímku a umožní vám to zachytit snímky, kterých byste si jinak nevšimli.

Závěr

Zahrady jsou fascinující místa pro fotografování a mohou fotografům poskytnout širokou škálu námětů. Zachycení těchto objektů však vyžaduje víc než jen sedět na zahradě s fotoaparátem. Fotografové musí při pořizování zahradních snímků zohlednit celou řadu faktorů, včetně světla, kompozice a samotného objektu. Zohlednění těchto faktorů při fotografování zahrady může celý proces značně usnadnit. Vyzbrojeni správnými znalostmi a vybavením mohou fotografové pořizovat úchvatné snímky svých oblíbených venkovních prostor.

Zdroj info: depositphotos.com

Náhledové foto: Depositphotos

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.