Květákové listy: nápady, co s nimi můžete udělat

Květák

Pokud doma nemáte zvířátka, která si pochutnávají na zelených listech (například z květáku), co s nimi děláte? Vyhodit je (nebo je nechat v supermarketu) by byla veliká škoda! Mají totiž spoustu zajímavých využití, na která je můžete používat. Jsou jedlé a mají velmi podobné vlastnosti, jako samotná růžice květáku. Listy (stejně jako růžici) můžete konzumovat také syrové, takže je snadno začleníte do nejrůznějších zeleninových salátů. Mají spoustu vitamínů a nejvíce si jich zachovají, právě když jsou syrové.

Prospěšné květákové listy

Nejste-li přesvědčeni o tom, proč byste listy měli konzumovat, vězte, že na tom nutričně nejsou o moc hůře, než samotné růžice. Obsahují například vlákninu, která je nezbytná pro správné trávení. Chrání před zácpou i průjmem, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a zasytí nás. Listy obsahují jen velmi málo kalorií, jsou ale dobrým zdrojem železa, vápníku, vitamínu A, C a E. Vzhledem k tomuto složení mají příznivé účinky na náš imunitní systém, zdravý zra, pružnost pokožky, sílu kostí a svalů. Zpomalují také proces stárnutí.

Květák

Foto: Pixabay

Syrové listy květáku

Kromě různých zeleninových salátů je můžete využít také jako ozdobu na chlebíčky a jednohubky, nebo rovnou do pomazánek. Využijete je také na přípravu zdravých smoothie.

Vařené listy květáku

Květákové listy se dají použít také jako alternativa jiných listů. Například těch zelných v přípravě zelných závitků. Můžete je použít také na přípravu polévek a různých masových vývarů. Nakrájete je můžete opravdu najemno, takže ani odpůrci květáku nic nezjistí. Hodí se do jakýchkoli vařených nebo dušených slaných pokrmů. Upečené nebo i syrové listy můžete přidat do směsi na různé zeleninové kuličky nebo placičky. Vhodné jsou také pro krátké smažení při vysokých teplotách, které je typické pro asijskou kuchyni.

Květákové chipsy

Z listů květáku je možné připravit si také chipsy, které jsou dovoleny, i když se snažíte držet dietu. Z listů odstraníme tuhé části a nakrájíme je na kousky velikosti klasických chipsů. Do mísy dejte několik kapek oleje a přidejte oblíbené koření. Do této směsi zamíchejte nakrájené květákové listy a promíchejte, aby byly rovnoměrně obaleny. Pak je naskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme 8 až 10 minut na 200 °C pěkně dokřupava.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/gotowanie/news-co-zrobic-z-lisci-kalafiora-wyrzucanie-ich-to-duzy-blad,nId,6124368

https://tchiboblog.cz/jak-vyuzit-listy-zeleniny/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!