Limonáda ze zlatého kořene vás pořádně postaví na nohy, a to i v nejparnějším létě

Limonáda ze zlatého kořene: Netřesk (Sempervivum) roste na zahrádkách poměrně často. A protože má tak specifický vzhled, tak ho prakticky nelze zaměnit s jiným sukulentem. A to je rozhodně dobrá zpráva, protože díky tomu ho lze použít jako skvělou bylinku.

Vybrat si lze z mnoha u druhů ovšem původní je u nás jen netřesk střešní (Sempervivum tectorum), ovšem v zahradnictvích si lze koupit i netřeskovec výběžkatý, kterému se někdy rovněž říká netřesk výběžkatý (Jovibarba globifera, Sempervivum globiferum). A nesmíme zapomenout třeba ani na netřesk horský (Sempervivum montanum L.).

Jak na limonádu z netřesku

Nejjednodušší limonáda z netřesku se skládá pouze z jemně perlivé vody a pár netřeskových lístků, které nakrájíme na proužky a vhodíme do láhve s vodou. Necháme vyluhovat a vychladit a za pár hodin máme báječné letní osvěžení zcela bez cukru a chemie.

Netřesk

Foto: Pixabay

Sladká netřesková limonáda

Ingredience:

  • 1 litr perlivé vody
  • 4-6 listů netřesku
  • med (cukr) a citrónová šťáva podle chuti nebo třeba javorový či ovocný sirup

Postup:

Zpracovat lze všechny netřesky. Hodí se netřesk střešní (Sempervivum tectorum), netřeskovec výběžkatý, alias netřesk výběžkatý (Jovibarba globifera, Sempervivum globiferum) i netřesk horský (Sempervivum montanum L.). Listy netřesku rozdrtíme hranou nože nebo v hmoždíři, vložíme do vody a necháme v lednici vyluhovat. Nakonec ochutíme medem a citrónem nebo oblíbeným sirupem.

Zdroje:

https://www.vareni.cz/recepty/domaci-melounova-limonada-s-matou-1655409372386/

https://www.toprecepty.cz/recept/43796-bylinkova-limonada/

https://sazenicka.cz/netresk-ucinky/

https://www.zahrada.cz/forum/skalnicky/netresk-214624/?kotva=netresk-214722

https://www.ireceptar.cz/zdravi/netresk-med-lek-30000521.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)