Proč má orchidej žluté listy? Důvodů je celá řada!

Orchidej

Orchideje jsou oblíbené pro své nádherné květy. Pro jejich popularitu hraje také fakt, že nejsou až tak náročné na pěstování. Nejoblíbenější orchidej Phalaenopsis se dokonce doporučuje i pro pěstování naprostým začátečníkům. Žluté listy orchidejí mohou být známkou nějaké nemoci, ale může jít také o přirozený proces. Jak rozpoznat, kdy je potřeba zakročit? A měli bychom postižené listy odstraňovat?

Žluté listy jako přirozený proces stárnutí

V tomto případě se žluté listy objevují pouze úplně na spodu (tedy nejblíže zemině). Pokud však listy žloutnout i ve vyšších vrstvách, je důvod zpozornět. Toto rozhodně nepatří mezi přirozené projevy stárnutí orchideje. Žluté listy, které vznikají v důsledku stárnutí, nemusíte odstraňovat. Odpadnou samy. V případě orchideje platí, že rostlina nevyživuje listy, ale listy vyživují rostlinu!

Příliš mnoho světla

Do žluta se mohou barvit také listy té orchideje, která je vystavena přímému slunečnímu záření. Pokud jsou listy stále pevné, ale žluté, je to znamením toho, že čelíte problému s nadměrným světlem. Vzhledem k tomu, že orchidej roste původně v prostředí tropických lesů, nemá přístup k přímým paprskům. Neměly bychom ji tedy dát na parapet, do kterého se většinu dne opírá silné sluníčko. Ideální je orientace na sever nebo západ. Popřípadě rostlinu dejte dále od zdroje světla.

Orchidej

Foto: Pixabay

Nízká teplota

Pokud rostlinu vystavíte příliš nízkým teplotám, její listy mohou zežloutnout. Ideální teplota pro pěstování orchidejí je od 18 do 27 °C. Aby nedošlo k poklesu teploty, udržujte orchideje v dobré vzdálenosti od otevřeného okna, ventilátorů apod.

Nesprávná zálivka

Také na nesprávnou zálivku zareaguje orchidej žloutnutím listů. Svraštělé listy znamenají, že orchidej dostává příliš málo vody. Pokud jsou listy naopak jakoby „nacucané“, měkké a nepevné na dotek, je zálivky naopak příliš mnoho. To může vést k hnilobě kořenů. Orchidej zaléváme tak, že ji na 15 až 30 minut ponoříme i se substrátem (listy nejsou ponořené) do vody pokojové teploty. Poté ji vyjmeme, necháme okapat a vložíme zpět na stanoviště. Tento proces opakujeme asi jednou za týden.

  • TIP: Zajímavým způsobem zalévání zejména pro letní období je použít kostky ledu. Jednou za týden dejte na rostlinu tři kostky ledu. Ten se bude postupně rozpouštět, takže orchidej bude přijímat jeho vláhu.

Nedostatek živin

Když má rostlina nedostatek živin, nemůže produkovat chlorofyl a tím žloutnou listy. Hnojte orchidej jednou za tři až čtyři týdny speciálním hnojivem určeným na orchideje. Na podzim a v zimě hnojení omezte.

Choroby orchideje

Žluté listy jsou typické pro plísňová a bakteriální onemocnění orchidejí. Žloutnutí obvykle začíná na spodní straně listů a je doprovázeno nepříjemným zápachem. Na vině je většinou nadměrná zálivka. V tomto případě izolujte rostlinu od ostatních a pokuste se odstřihnout postižené oblasti. Poté aplikujte vhodný fungicid.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/phalaenopsis-leaves-turning-yellow-1902826

https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/zloutnuti-listu-orchideji-navod-pece/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!