Voda z brambor je učiněný poklad, ale pozor! Může také škodit

Vaření brambor

Voda z brambor je učiněný poklad, který má v domácnosti široké využití. Jakmile budete vařit brambory, následně můžete neosolenou vodu z nich využít několika způsoby, jakými? To vám mile rádi prozradíme v článku níže. Na druhou stranu, i když je bramborová voda poklad, může také v určitých směrech uškodit, kdy přesně?

Bramborová voda pro rostliny

Bramborová voda, kterou běžně po uvaření vyléváte do odpadu, obsahuje řadu prospěšných látek pro rostliny, jako jsou vitamíny a minerály. Je známá tím, že urychluje uvolňování rostlinných živin z půdy a díky tomu je mohou rostliny a plodiny dokonaleji absorbovat a využít vše potřebné. Velmi podobně také funguje těstovinová, neosolená voda, jen s tím rozdílem, že obsahuje pouze škrob.

Brambory
Foto: Pixabay

Pokud máte doma pár rostlinek, bude vám stačit jedno vaření brambor a obohatíte tak všechny vaše rostliny. Pokud jich však máte více, můžete vodu uchovat v lednici a postupně ji sbírat. Takže vždy, když uvaříte brambory, slijte z nich vodu do nádoby. Až jí budete mít dostatek, můžete ji využít pro výživu rostlin. Dále pak už rostliny nepřihnojujte. 

Tip: Bramborová voda a slupky jsou také skvělé na kompost.      

Příbory se budou lesknout 

Vodu z brambor také můžete použít na leštění zašlých příborů. Použití je naprosto jednoduché – stačí, když příbory namočíte na pár minut do vody z brambor a poté je vyleštíte jemným a savým hadříkem – opět se budou lesknout jako nové

Nahradí drahé vlasové masky

Kupujete drahé vlasové masky, abyste měli silné a krásně lesklé vlasy? Než půjdete pro další balení, zkuste si vlasy umýt bramborovou vodou – samozřejmě neosolenou vodou. Doporučujeme ji zahrnout do běžné rutiny péče o vlasy. 

brambory
Foto: Pixabay

Kdy si na vodu z brambor dát pozor

V bramborách se objevuje nebezpečný a jedovatý solanin. Ne ve všech bramborách, ale především v těch, které jsou hodně naklíčené nebo zelené. Nové brambory, které byly vhodně skladovány, jsou v pořádku, a tak vodu bez obav využijte. Obsahuje řadu minerálů a vitamínů, které jsou vhodné i pro lidský organismus.

Zdroje info: https://www.celostnimedicina.cz/chvala-brambor.htm#lit

https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/nevylevejte-vodu-ve-ktere-jste-varili-brambory-ma-sve-vyuziti-v-zahrade/

https://www.researchgate.net/publication/215827800_The_Potato_and_Its_Benefits_to_Human_Health

Foto: Pixabay     

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)