Najděte si na zahradě místo pro čmelíny. Čmeláci totiž mohou v mnoha ohledech nahradit včely a starat se o ně prakticky nemusíte

Čmeláci

Pokud aktuálně nevíte, do čeho takříkajíc píchnout, najděte si na zahradě místo pro čmelíny. Čmeláci totiž mohou vaší zahradě prospět po mnoha stránkách.

Když jsou u vás, je to dobře

Pokud se vám podaří získat do vaší zahrady čmeláky, je to velmi dobré znamení. Žijí totiž pouze v ekologicky čistém prostředí a navíc budou zahradě dělat jen samé dobré věci. Největší přínos čmeláků je v opylování rostlin.

Čmelák zemní je stále více využíván k opylování zemědělských plodin. Vzhledem k množství pylu na bohatém ochlupení těla a svým intenzivnějším bzučením během stahování kalichů květů, dokáže kvalitnější opylit i květiny, jež mají jinak přirozených opylovačů málo. Čmeláci se osvědčili například při zefektivnění pěstování rajčat ve sklenících i v ovocných sadech.

Čmelák

Foto: Pixabay

Kolik květin zvládne čmelák?

Pokud bychom dokonce udělali soutěž a zjišťovali kolik květin opylovat za minutu čmelák a kolik včela, vyhrál by ji čmelák. Proto stojí za zvážení, zda nezkusit získat čmeláky do zahrady. Jsou dva možné způsoby. Při prvním je třeba vystihnout včasnou sezónu hledání útočišť královny. Je však třeba jí připravit vhodný dřevěný čmelín. Ale čmeláky si můžete také zakoupit.

Pozor na škůdce – umístěte čmelíny správně

Obávat se můžete jedině některých škůdců. Patří mezi ně například mravenci. Jejich působení můžete zabránit tak, že čmelíny umístěte v zahradě na vhodné místo. Nejlepší je tyto stavby postavit do stínu, kde ho nebude přehřívat slunce. Dobré je také čmelín položit trochu výš nad zem, například na malé nožičky. Hnízdo tak ochráníte před případnou vlhkostí.

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/hmyz-vyssi-matematika-jak-podle-ceho-hledaji-zvirata-spravnou-cestu, https://hobby.instory.cz/zahrada/4299-cmelak-potrebuje-cmelin-domaci-kutil-ho-zvladne-vyrobit-sam.html, https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/cesti-cmelaci-prodej-vyprodani-dovoz.A170104_144010_hobby-zahrada_mce

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)