Probuzený ježek vaši pomoc nejspíš potřebuje, chytat ho však nemusíte

Ježek

Drobní savci to nemají během zimy zrovna jednoduché a právě proto se řada z nich ukládá k bezpečnému zimnímu spánku To však neznamená, že na konci října schovají čumáček a vystrčí ho zase až někdy na jaře. Naopak. Budete se divit, co všechno vás o zimování (nejenom) ježků ve škole neučili.

Jako příklad si vezměme teplé zimy, které aktuálně panují. Proč by se zvířátka tedy ukládala ke spánku, když mají potravy dost? Do úkrytu z listí či trouchnivějícího dřeva je tak leckdy zažene až první sníh. Takže není divu, že se hodně ježků uloží ke spánku až v lednu a do té doby vám budou zpříjemňovat pobyt na zahradě svým dupáním a funěním. Nejde o nic neobvyklého.

Ježci se budí zcela běžně, někdy však potřebují pomoc

Málokdy jde také o spánkem ničím nepřerušovaný. Ježek si sice udělá tukové zásoby na podzim, čas od času ho však přece jen něco vyruší – a on se vyjde podívat na světlo. Neznamená to, že je nějak nemocný a potřebuje pomoc. Ovšem na druhou stranu – trocha pomoci s doplněním energetických zásob se také hodí.

Ježek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se postarat o probuzeného ježka

Nebojte se, opravdu nejde o nic těžkého. Dokonce nemusíte bodlináče ani chytat. Protože pokud působí zdravě, bude se mu hodit jen trocha něčeho dobrého na zub. Zjistěte proto, kde ježek přebývá. Poté mu k zimnímu úkrytu zaneste misku s čerstvou vodou a nějakou tu baštu. A co mají ježci rádi? Jablíčka to nejsou, to jsou jen dětské pohádky. Ovšem zavděčíte se jim krmivem pro kočky (konzervami i granulemi) nebo v nouzi i piškoty. Snažte se na místě nechávat co nejméně pachových stop – byť jsou ježci na soužití s námi už poměrně dobře zvyklí.

A co dělat, pokud žádný ježčí úkryt najít nemůžete nebo došlo k jeho zničení (třeba při odebírání dřeva na podpal)? Jednoduše ježkovi vyrobte nový. Stačí stará bednička opatřená vstupním otvorem naplněná senem či slámou. Otočte ji dnem vzhůru a postavte na chráněné místo. Ježek si ji už najde sám.

Na co ještě dát pozor

Jakmile se jednou o ježka začněte starat, nepřestávejte v tom, ani když opět ulehne k zimnímu spánku. Tohle probuzení by totiž nemuselo být poslední. Snažte se tedy, aby měl vždy ve svém okolí přístup k vodě a k něčemu dobrému. Vyhnete se tak riziku, že opět uteče někam do okolí.

A kdy přece jen zavolat záchrannou stanici? Svou situaci můžete samozřejmě s odborníky zkonzultovat vždycky. Ovšem máte-li před sebou zvířátko viditelně nemocné (kašle, kýchá, teče mu z očí), malátné nebo hodně vyhublé, pak s jeho odchytem neváhejte a dopravte ho k odborníkům. Nemocný ježek totiž k zimním spánku ulehnout nemůže – obvykle se totiž už na jaře neprobudí, a to byste určitě nechtěli.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)