Lýkovec jedovatý: Nádherná, ale jedovatá rostlina

Lýkovec jedovatý

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) již svým názvem varuje před svou jedovatostí. Jedná se o nádherný keř, který náleží do čeledi vrabečnicovitých. Tato rostlina je pozoruhodná tím, že vykvétá ještě v době, než se u ní objeví první olistění. Vzhledem k tomu, že roste brzy na jaře, můžeme ji považovat jako takovou předzvěst jara. Nicméně je potřeba myslet na to, že je to velmi nebezpečná rostlina, vzhledem k jedovatosti. Zejména pokud chováte domácí mazlíčky nebo máte-li děti.

Lýkovec a jeho pěstování

Obvykle roste v oblasti listnatých a smíšených lesů – od pahorkatin až po hory v Evropě a Asii. Nachází se také v Číně. U nás můžete na tento strom narazit téměř na celém území. V oblasti jižní Evropy roste většinou jen ve vyšších nadmořských výškách. Obzvláště dobře se mu daří na slunném stanovišti, zvládá ale také polostín (ve vyšších oblastech upřednostňuje spíše slunce, v těch nižších zase polostín). Upřednostňuje humózní a vlhkou půdu.

Lýkovec jedovatý

Lýkovec: Foto Pixabay

Květy a plody lýkovce

Lýkovec patří mezi opadavé keře, které dorůstají výšky obvykle kolem jednoho metru. První květy se objevují většinou v březnu. Jsou trubkovité, růžové až fialové (jen zřídka bílé) a rostou ve skupinách po třech až pěti. V červnu až červenci květy odkvétají a na jejich místě se objevují červeně zbarvené plody. Je potřeba myslet na to, že jedovatá je celá rostlina, nejenom plody. Plody (velké obvykle 7 až 12 mm) jsou ale z celé rostliny nejjedovatější – často navíc přímo lákají ke konzumaci (pro ptáky nejsou jedovaté, například drozdi si na nich pochutnávají a rostlina se pak šíří díky semenech v jejich trusu). Dříve se z nich vyrábělo červené barvivo.

Lýkovec a jeho jedovatost

Daphne mezereum je velmi toxický kvůli sloučeninám mezerein a daphnin přítomným zejména v bobulích a větvičkách. Při otravě oběť umírá udušením. Manipulace s čerstvými větvičkami může u citlivých jedinců způsobit vyrážky a ekzémy. Navzdory tomu se běžně pěstuje jako okrasná rostlina. Ve Velké Británii se dokonce jedná o chráněný druh již od roku 1975.

Příznaky otravy

Po požití lýkovce můžete do několika hodin pociťovat pálení v ústech a silné podráždění. Otrava je často doprovázena otoky rtů a obličeje, silným sliněním, chrapotem a obtížemi s polykáním. Tyto příznaky brzy následují silné bolesti břicha, bolesti hlavy, necitlivost, nevolnost a krvavý průjem. Děti (které mohou být otráveny atraktivními červenými plody) často vykazují další narkotické příznaky se svalovými záškuby. Závažné příznaky otravy jsou obvykle způsobeny žvýkáním semen, nikoli ovocné dužiny plodu.

Lýkovec: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!