Připravte si pečený čaj. V chladných dnech se bude určitě hodit

Pečený čaj

Podzim je v plném proudu a s ním pochopitelně sklizeň různých druhů ovoce. Jeho využití je často ryze na fantazii konkrétního člověka. Mnohdy už docházejí nápady. Právě proto nabízíme zajímavou inspiraci v podobě receptu na pečený čaj. Právě on vás dokáže později v zimních dnech skvěle nakopnout a zahřát. Stoprocentně si v něm najde místo spousta sklizených plodů. O tom, že bude chutnat, nemusíte mít vůbec žádných pochyb. Pojďme tedy na samotný recept.

Volba surovin je více či méně na vás a vaší úrodě

Pečený čaj se vyrábí v mnoha různých podobách. Ostatně když jej nakupujete, také si můžete vybrat takový, který bude mít určitý druh ovoce dominantní. Může se jednat třeba o jablka, hrušky, broskve, meruňky, ale i cizokrajné ovoce. Vždyť mandarinky, pomeranče a ostatní exotické ovoce chutná skvěle. S pečeným čajem vyrobeným z tohoto ovoce se ale vyplatí počkat až na zimu. Nyní je na zahrádce a v sadu dost čerstvého z našich končin. Pojďme tedy na konkrétní recept.

Budeme potřebovat:

  • zhruba 2 kg ovoce,
  • 1kg cukru – buď krupice, nebo třtinový,
  • 1 malá lžička mleté skořice,
  • 5 hřebíčků,
  • další ingredience dle chuti: rozinky, trocha rumu, citron.

Jak na to?

Nejprve je zapotřebí ovoce dokonale omýt. Poté už přijde jeho nakrájení na malé kousky. Některé ovoce typu jablek či hrušek je vhodnější oloupat. Jestliže máte kompotovanou verzi ovoce, pak slijte nálev, v čaji by mohl nadělat paseku. Máme-li ovoce nachystáno, můžeme ho dát do pekáče a následně zasypat cukrem a přidat další ingredience. Pořádně směs zamícháme a pečeme na 200 stupňů Celsia. Doba pečení je individuální, ovoce musí dokonale pustit šťávu. Upečený čaj poté dáváme do skleniček, které obrátíme dnem vzhůru po dobu minimálně 10 minut.

Podáváme tak, že do hrnku dáme zhruba 3 malé lžičky čaje a zalijeme ho vodou. Čerstvé ovoce je skvělé a v zimě vám jistě přijde vhod!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.