Jak na zdravý způsob bydlení? Jednoduše, podle feng shui

Zdravý životní styl je dnes velmi živým tématem. I proto se vyplatí dokonale harmonizovat prostředí okolo vás, a to jak v interiéru, tak i v exteriéru. Vcelku známá je tradiční nauka označovaná jako feng shui. Bydlení v jejím duchu má rozhodně smysl. Naše životní prostředí musí být uspořádáno tak, aby nám vytvořilo dokonale harmonické bydlení se vším všudy. Podívejme se tedy co vlastně feng shui znamená a jak je zapotřebí přistupovat k vnitřním i vnějším prostorám.

Feng šuej dům

Ve znamení větru a vody

Slova feng shui znamenají ve volném překladu vítr a voda. Tyto dvě složky jsou z hlediska formování okolí nejdůležitější. Právě vítr a voda totiž zapříčiňují vznik eroze, jež tvaruje krajinu dle čistě přírodních principů. Zatímco vítr dokáže obrousit i ty nejostřejší hrany a přinést klimatické změny, voda si razí cestu jakýmkoli terénem a přináší především hojnost, úrodu a život jako takový. Učení feng shui usiluje o vyrovnání obou těchto přírodních sil. Snaží se klást důraz na dynamiku kontrastu. Pracuje se světlem, stínem, tmou, otevřeným a uzavřeným prostorem i s mnoha jinými faktory.

Jak vybrat dům či pozemek dle feng shui?

Hodně důležitou roli hraje v nauce feng šuej vnější prostředí. Preferovat je zapotřebí pravidelný tvar pozemku. Je přitom fakticky jedno, zdali se jedná o obdélník nebo čtverec. Optimální je také rozšiřování pozemku směrem od vstupu na něj. Výbornou volbou jsou také místa se solidním výhledem do okolí. Pozor třeba na vedení vysokého napětí a na to, aby byl objekt v mírném spádu, a to ke směrům, z nichž pálí slunce, tedy jihu, jihovýchodu a jihozápadu.

Feng šuej obývací pokoj

Několik tipů týkajících se interiéru

Vstupní prostory se musí vyznačovat především maximální funkčností. Kliky, zámky a vše ostatní by mělo dokonale spolupracovat. Naproti vstupu do interiéru nesmí být třeba WC. V kuchyni se vyvarujte sousedství sporáku a dřezu. Oheň a voda jsou totiž jednoznačně v opozici. V ložnici by neměla být zrcadla, v nichž se uvidíte již z postele. Samozřejmostí je její situování podobně jako u pracovny do klidové zóny. A tip pro obývací pokoj? Zapomeňte na věci, které nepoužíváte, vyplatí se minimalismus. Zdravé bydlení vyžaduje také symbiózu se správnými rostlinami a častý úklid.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.