Příprava zahrady na zimu: čím ochránit své rostliny před mrazem

Rýč

Příprava zahrady na zimu je velice důležitým krokem, který může ovlivnit stav půdy a její kvalitu v nadcházejícím období. Bohužel, její příprava může být fyzicky náročná a znepříjemňuje ji také nepříjemné počasí. V době, kdy jste si konečně udělali volno, vás může na zahradě trápit déšť a silný vítr. V takovém počasí se pracovat opravdu nedá. Avšak zazimování některých rostlin a další úkony nutné před příchodem mrazů nemůžeme odkládat věčně.

Úklid a zazimování rostlin

Právě úklid zahrady a zakrývání rostlin, abychom je ochránili před mrazem, jsou hlavní podzimní činnosti, které na zahradě děláme. Nezapomínejte pravidelně shrabávat listy, protože právě v nich mohou přezimovat různí škůdci nebo se v nich přechovávají či vznikají choroby. Shrabané listy, které jsou zdravé, je možné použít do kompostu, ty nakažené je pak lepší zabalit do pytlů a vyhodit.

Příprava zahrady na zimu

Foto: Pixabay

Další využití listů v zahradě

Některé spadané listy je možné použít jako mulčovací vrstvu, která je ochrání před mrazem. Je samozřejmostí, že takové listy musí být zdravé a suché. Ideální jsou bukové nebo dubové listy, které díky vysokému obsahu tříslovin hnijí pomaleji, než ostatní druhy listů. Můžete je rozložit pod mladé stromky nebo na záhony, kde pěstujete trvalky. Protože jsou listy velmi lehké a snadno by mohly odletět, je třeba je zatížit – můžete k tomu použít přírodní materiál, jako jsou větve a klacky nebo například síť či dokonce netkanou textilii, kterou stačí zatížit pouze ze stran.

Přírodní ochrana rostlin před mrazem

Kromě spadaných listů je možné použít také větvičky jehličnanů (zejména borovic a jedlí), které je možné použít zejména pro zakrytí cibulovin, ale také skalek a dvouletých rostlin, které jsme vysadili na podzim. Vhodným materiálem k zakrývání rostlin je také uschlá tráva (kterou jsme si schovali po sekání trávníku) nebo sláma. Ani jeden z těchto materiálů bychom neměli používat k zakrytí stálezelených rostlin, protože nepropouští světlo. Jinak jsou ale skvělým izolantem proti mrazu, jsou vzdušné a budou se přirozeně rozkládat, čímž obohacují půdu.

Netkaná zahradnická textilie

Právě bílá netkaná textilie je mezi zahradníky velmi oblíbenou možností, protože propouští světlo a přitom chrání před mrazem. Je tedy skvělá právě pro stálezelené rostliny. Pokud je počasí teplejší, než je na zimní období zvykem, nemusíte se bát, že by vaše rostliny přehřála. Také umožňuje prostupnost vody, takže se jeví jako ideální k zakrývání rostlin.

Použít lze také kůru

Ještě než přijde zima, ale teprve po prvních mrazech můžete použít na půdu kolem rostlin vrstvu kůry v tloušťce asi 5 cm. Díky tomu své rostliny ochráníte nejen před výkyvem teplot, ale také před nadměrným vysycháním.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/przygotowanie-ogrodu-do-zimy

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!