Příprava sklepa na uskladnění

Sklep

S podzimním obdobím souvisí i uskladňovaní ovoce a zeleniny. Nejlépe ve sklepě.  Skladování ve sklepě má však své podmínky jako například správná vlhkost a teplota.  Také je potřeba udržovat ve sklepě čistotu a někdy je dokonce potřeba síření sklepa. V dnešním článku se tak dozvíte pár rad, které vám snad pomohou tyto podmínky realizovat.

Správná vlhkost a teplota sklepa

Ve sklepě můžeme skladovat cokoliv od zavařeniny, kompotů až po brambory a jablka. Každá potravina má však jiné nároky na vlhkost a teplotu skladování.  Marmelády, kompoty a další zavařeniny si vystačí s běžným suchým sklepem, který bývá běžně v domech.  Jestliže, ale chcete skladovat brambory, mrkev, zelí nebo třeba jablka, je potřeba vlhkost zvýšit. Ideální je pokud máte pro uskladnění těchto potravin speciální sklep. Dobré je pořídit si vlhkoměr, který nám ukáže hodnoty vlhkosti v dané místnosti, a podle toho se můžeme rozhodnout, zda více větrat nebo ne. Kromě vlhkoměru samozřejmě patří i teploměr, protože teplotu je také nutné hlídat. Neměla by být ani vysoká ani dosahovat bodu mrazu. Minimální teplota ve sklepě by měla dosahovat 0,5 °C, ideálně však kolem 4-5 °C. Také není dobré skladovat brambory v přepravkách nebo pytlích vedle jablek, brambory mají totiž svůj osobitý pach. Naopak třeba cibule může zůstat i v sušším sklepě, kde je teplota okolo 5 °C. Co se týká kořenové zeleniny, ta se dříve dávala do beden s pískem. Dnes se tato metoda nahrazuje spíše využitím černého igelitového pytle, do kterého se udělají větrací otvory a kořenová zelenina se do něj naskládá.  Pytle se navíc nesvazují, aby dobře větrali, a klidně mohou zůstat stát na podlaze.

Čistý sklep zdravá zelenina?

Ještě před tím než začnete ve sklepě skladovat potraviny na celou zimu, je dobré sklep uklidit. To znamená odstranit pavučin, prach, zamést podlahu případně znovu vymalovat. Také omýt police, aby na nich nezůstaly zbytky potravin z minulých sezón. Umývat můžete i dezinfekčním roztokem, ale s chlorovými přípravky opatrně, přece jen budete ve sklepě skladovat potraviny. Stejně jako police umyjte i bedýnky. Co se týká podlahy, ta nemusí být nijak zakrytá, žádné podlahové krytiny nejsou potřeba. Stále vhodný zůstává beton, kámen a u skladování brambor nebo jablek nevadí ani hliněná podlaha.

Co s případnými plísněmi?

Přirozeným dezinfekčním prostředkem je síra, než tedy vneseme veškeré přepravky s potravinami do sklepa, je dobré dát sirné knoty do sklepa. Když knot zapálíme, síra pronikne do všech zákoutí sklepa, vydezinfikuje plísně a zneškodní všechny nežádoucí živočichy. Síření sklepa není nic složitého, sirný papírek umístíte do nějaké nádoby, nejlépe plechovky a zapálíte. Dejte pozor, aby nádoba se sirným papírkem nebyla na hořlavém podkladě nebo v blízkosti něčeho, co by mohlo vzplanout. Při síření sklep zavřete a v žádném případě v něm nezůstávejte.  Po síření sklep dostatečně vyvětrejte a pak už se můžete pustit do a skladování. Při vysoké vlhkosti nedochází ke správné cirkulaci vzduchu, takže je dobré větrat i během chladnějšího podzimu a zimy. Jestliže se plísně přece jen objevily, můžete sklep znovu vysířit. Síra vaší úrodě neuškodí.  Když se plíseň objeví na zdi nebo na nějakém ložisku, použijte opět nějaký dezinfekční prostředek na zdi a tím zdi ošetřete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.