Česnek

Vyplatí se moření česneku?

Teď na podzim poměrně hojně kladená otázka. Moření česneku je fakticky činností, která se dělá hlavně pro to, aby byly rostliny ochráněny před napadením některými známými chorobami. My se v následujících řádcích podíváme na to, proti jakým chorobám se čeněk moří, čím se tak činí a jestli se ve skutečnosti toto moření opravdu vyplatí, nebo je vhodnější vysadit jednotlivé stroužky bez jakéhokoli předchozího ošetření. Čtěte dál a třeba se i vy nakonec rozhodnete pro tu či onu alternativu.

Proti čemu se česnek chrání prostřednictvím moření?

Obecně řečeno, proti několika chorobám různého charakteru. Tradičně se jedná především o háďátko zhoubné nebo vlnovník česnekový. Popíšeme si je podrobněji a uvedeme i různé druhy plísní, jež tradičně česnek napadají.

Škůdci napadající česnek

Mezi ty tradiční se řadí především následující.

Háďátko zhoubné

Tento škůdce je poměrně malý a nenápadný, nicméně rostliny se kvůli jeho působení nepěkně deformují a následně hnijí. Samotný škůdce má velikost okolo pouhého 1 mm.

Vlnovník česnekový

Aceria Tulise, jak je tento škůdce latinsky označován, se řadí mezi roztoče. Česnek se v případě nákazy začne kroutit a postupně žloutne.

Plísně

Tady bychom našli hned několik napadajících česnek. Typickým příkladem budiž například    Sclerotium cepivorum, Fusarium spp. či Penicillium spp.

Čím česnek mořit?

Tradičně se používá hned několik přípravků. Patří mezi ně především Sulka, a to ve formách Sulka K a Extra. Jinak bylo dříve možné použít také třeba Rovral AquaFlo. Dnes již ale není v prodeji. Pro menší pěstitele postačí 100 ml Sulky.

Mořit, či nemořit?

Najdou se pěstitelé, kteří jsou zastánci přirozeného pěstování česneku bez moření. Jsou lokality, kde k napadání česneku tradičně nedochází. Jinak proti háďátku mnozí vysazují aksamitník, který by měl česnek přirozeně ochránit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

16 komentářů

 1. Jan Odpovědět

  Dobrý den, dovoluji si upozornit, že česneku škodí vlnovník česnekový / ne vlníkovník/- Aceria tulipae.Dále je uveden k ošetření přípravek Rovral Aquaflo. Bohužel od 5.6.2018 je vydán zákaz prodeje tohoto fungicidního přípravku. Použít lze pouze Sulka.

 2. Arnošt Odpovědět

  Rovral se prodává stále. Koupil jsem ho letos v září v prodejně pro zahrádkáře. Budu s ním letos mořit česnek asi už pátý rok po sobě. Úroda každoročně dobrá, problémy žádné.

 3. Petr Ledecký Odpovědět

  Mezi tradiční houby se řadí především následující.
  Háďátko zhoubné
  Vlníkovník česnekový
  Ani jeden z nich není houba!!! Neblbněte lidi.

 4. dana Odpovědět

  ja jsem v loni zkusila česnek namočit do vlažne vody místo mořidla a myslím si že to bylo dobre a hlavně bez chemie

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, patrno to být až tak nemělo. Já třeba nemořím už několik sezon. Někdo ale na moření nedá dopustit a bere ho jako jistotu. Šlo mi hlavně o rozpoutání smysluplné diskuze, což se podařilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *