Vyplatí se moření česneku?

Česnek

Teď na podzim poměrně hojně kladená otázka. Moření česneku je fakticky činností, která se dělá hlavně pro to, aby byly rostliny ochráněny před napadením některými známými chorobami. My se v následujících řádcích podíváme na to, proti jakým chorobám se čeněk moří, čím se tak činí a jestli se ve skutečnosti toto moření opravdu vyplatí, nebo je vhodnější vysadit jednotlivé stroužky bez jakéhokoli předchozího ošetření. Čtěte dál a třeba se i vy nakonec rozhodnete pro tu či onu alternativu.

Proti čemu se česnek chrání prostřednictvím moření?

Obecně řečeno, proti několika chorobám různého charakteru. Tradičně se jedná především o háďátko zhoubné nebo vlnovník česnekový. Popíšeme si je podrobněji a uvedeme i různé druhy plísní, jež tradičně česnek napadají.

Škůdci napadající česnek

Mezi ty tradiční se řadí především následující.

Háďátko zhoubné

Tento škůdce je poměrně malý a nenápadný, nicméně rostliny se kvůli jeho působení nepěkně deformují a následně hnijí. Samotný škůdce má velikost okolo pouhého 1 mm.

Vlnovník česnekový

Aceria Tulise, jak je tento škůdce latinsky označován, se řadí mezi roztoče. Česnek se v případě nákazy začne kroutit a postupně žloutne.

Plísně

Tady bychom našli hned několik napadajících česnek. Typickým příkladem budiž například    Sclerotium cepivorum, Fusarium spp. či Penicillium spp.

Čím česnek mořit?

Tradičně se používá hned několik přípravků. Patří mezi ně především Sulka, a to ve formách Sulka K a Extra. Jinak bylo dříve možné použít také třeba Rovral AquaFlo. Dnes již ale není v prodeji. Pro menší pěstitele postačí 100 ml Sulky.

Mořit, či nemořit?

Najdou se pěstitelé, kteří jsou zastánci přirozeného pěstování česneku bez moření. Jsou lokality, kde k napadání česneku tradičně nedochází. Jinak proti háďátku mnozí vysazují aksamitník, který by měl česnek přirozeně ochránit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.