Příprava bylinkového záhonu na sezonu

Bylinkový záhon

Jaro už je tady a teploty se postupně začínají šplhat na solidní hodnoty. I proto se vyplatí vyrazit na zahrádku a začít pracovat. My jsme se vydali řešit bylinkový záhon, který si naši péči stoprocentně zasloužil. Ostatně podle obrázků to zjistíte také pouhým pohledem. Ono v dob, kdy venku řádí koronavirus, není od věci zrelaxovat prací tohoto typu. Jak jsme tedy vlastně záhonek připravovali a co všechno jsme řešili? Které bylinky budou i letos jeho nedílnou součástí? Na tyto otázky odpovíme v následujících řádcích a nezapomeneme přidat ani krátké video.

Dokonalé odstranění zbytků

V první řadě je zapotřebí kompletně odstranit veškeré zbytky uschlé nati, trávy a podobně. Právě v nich se mohou skrývat choroboplodné zárodky, které pak stojí za vznikem nejrůznějších chorob. Optimální je odstřižení těchto částí nůžkami, klidně ale lze použít také nožík a suché stonky nebo listy opatrně uříznout. Jenom si dejte pozor, abyste neřízli do zelené části listu nebo stonku, mohlo by dojít k nevratnému poškození. Při vytrhávání suchých listů a stonků se může stát také to, že vytrhnete celou rostlinu, případně její důležitou část.

Úprava bylinkového záhonu

Bylinkový záhon: Zdroj obrázku archiv Radka Štěpána 

Okopání a nakypření půdy

Máte na bylinkovém záhonku plevel? Pokud ano, samozřejmě musí zmizet, a to včetně kořínků. Mnohdy to dá samozřejmě velkou práci, nicméně stojí za to mít záhonek čistý. Poté ještě nezapomeňte půdu prokypřit. Bylinky sice budou růst i bez této činnosti, nicméně takto se jim bude nejspíše dařit lépe.

Nový kompost se vyplatí

Organické hnojení je naprosto ideální. Proč také ne? V kompostéru nebo na kompostu bude zřejmě uzrálé zeminy dostatek, takže ji stačí prosít a následně nanést na kompost jako takový. Pokud jej budete mít více, bez problémů můžete volit i 5 cm silnou vrstvu. Bylinky tak získají spousty živin.Bylinkový záhonBylinkový záhon: Zdroj obrázku archiv Radka Štěpána 

Pokud bylinky nemáte, dosaďte

Na našem záhonku se vyjímá především rozmarýn, který dokázal přežít zimu. Moc silná popravdě nebyla. Jinak z trvalých bylinek pěstujeme libeček, šalvěj, meduňku, tymián, mátu a oregano. Na sezonu počítáme určitě ještě s bazalkou.

Bylinkový záhon: Zdroj náhledového obrázku archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.