Přilákejte opylovače do své zahrady

O tom, jak jsou například včely užitečné pro naši zahradu snad ani nemusíme mluvit. Proto se můžete snažit o to, abyste přilákali do své zahrady včelky samotářky. Ty jistě nepohrdnou, pokud je ve své zahradě uvítáte a ubytujete je tam. Vytvořit hotel pro včelky není nic složitého, zvládnete to i když nejste žádný kutil.

Včely samotářky

Včely samotářky mohou být mnohdy prospěšnější, než včely medonosné. Důvodem je to, že jsou otužilejší, a pokud je u sebe ubytujete, budou vám i vaší zahradě poměrně věrné. Včela samotářka pečuje pouze o svou malou rodinku – nepotřebujete tedy stavět veliké úly. Včely samotářky si hnízdo vybudují samy, poté do něj nakladou vajíčka a připraví potravu pro larvy. Tím péče o potomstvo končí.

Kde včely bydlí?

Některé včely samotářky hnízdí také v zemi. Jiné zase bydlí ve ztrouchnivělém dřevě. Nejjednodušším způsobem, jak připravit ubytování pro takové včely je ponechat jim na zahradě trouchnivý pařez nebo tlející polínka. Některé včely zase vytváří své domečky z bláta, nastěhují se do staré hlemýždí ulity nebo dutého stébla.

Hotel pro včely

Své ubytování pro včely tedy inspirujte tím, do čeho by se včely nastěhovaly v přírodě. Navrtat můžete například polínko. Otvory udělejte vodorovné a dlouhé asi 10 cm. Průměr každé takové díry by měl být od 4 do 10 mm. Svázat můžete také různá dutá stébla a vytvořit tak domeček. Mezi tato stébla patří rákos, bambus, bez, větvičky malin či ostružin. Zadní otvory by měly být kryté. Nezapomeňte hotely pro včely umístit pod stříšku.

Kam hotel pro včely umístit?

Takový hotel pro včely umístěte na slunné místo, které je navíc chráněné před větrem. Larvy včel samotářek můžete navíc chránit před ptáky tak, že jejich přední stranu ochráníte pletivem. V zimě hotel pro včely obložte například slámou.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!