Mechová zahrádka aneb jak si vypěstovat vlastní mech?

V některých případech se zahradníci snaží mechu ze své zahrady zbavit. Může být známkou různých nemocí trávníku. Na druhou strany existují takové druhy mechu, které jsou velmi přitažlivé na oko. Můžete je využít do prostor, kde by jiné rostliny nerostly. Výsadba mechu ale není nic jednoduchého, protože mech není jako jiné rostliny. Nemá hluboké kořeny ani se neodnožuje.

Jaké podmínky mech potřebuje?

Pro úspěšné pěstování mechu je potřeba splnit určité podmínky. Většina druhů mechu roste ve vlhkém a stinném prostředí. Některé druhy ale zase rády rostou na rozpálených místech – jako jsou suché zdi nebo střechy. Vhodné je vybrat si takový mech, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Mech z lesa či zahradnictví?

Asi nejjednodušším způsobem je přinést si mech odněkud, kde už roste. Les je ideální místo. Podívejte se, kde roste – ve vlhkých podmínkách nebo spíše na okraji paseky? Pak můžete takové podmínky napodobit i u sebe na zahradě. Pokud si pořídíte mech ze zahradnictví, pak si můžete o podmínkách jeho růstu přečíst jednoduše již tam. Můžete zvolit více druhů mechu a zkombinovat je spolu.

Vyberte správné místo k vysazení mechu

Aby váš mech dobře prospíval, vyberte takové místo na zahradě (nebo upravte půdu), které má pH mezi 5 a 5,5. Toto místo zbavte všech ostatních rostlin a plevele. Poté prostor vyhlaďte, abyste měli krásný rovný mechový koberec. Tento prostor důkladně zalijte vodou. Poté vezměte jednotlivé kousky mechu a zatlačte je do půdy (nebo kamenů).

Zalévání mechu

Po prvním vysazení je vhodné mech každé 2-3 týdny zalévat. Používejte jemný tlak vody, abyste svůj mechový koberec neposouvali nebo dokonce nepoškodili. Tmavě zelená barva mechu nebo jeho nerovnoměrné pokrytí je známkou přelévání. Poté udržujte mech vlhký.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!