Přilákejte na zahradu motýly – pomůže vám stará dobrá třapatkovka

Echinacea alias je trvalka z čeledi hvězdnicovitých. Kvete v plném létě a její květy s oblibou lákají motýly a další hmyz. Skvěle vypadá v rustikálních zahradách a aby toho nebylo málo, tak se skvěle hodí i do dekorativních kytic, protože dlouho vydrží.

Echinacea se do Evropy dostala ze Severní Ameriky. Její květenství mají tvar těch kopretinových, ovšem s vyčnívajícím, obvykle hnědým středem. Ten bývá obklopen povislými purpurově růžovými okvětními lístky. Ale existují i odrůdy v jiných barvách.

Kde třapatkovku pěstovat

Tato půvabná rostlina vyžaduje humózní, hlinitopísčitou nebo hlinitou půdu a poloha určená pro výsadbu by měla být slunečná, případně mírně zastíněná. Velmi dobře se jí daří tam, kde se dříve pěstovaly luštěniny. Je rovněž mrazuvzdorná a odolná vůči většině chorob. Poškodit ji však mohou slimáci.

Foto: Pixabay

Vyznáte se v třapatkovkách? Vyberte tu správnou

Až půjdete k zahradníkovi pro třapatky, velmi dobře si vybírejte. Ne všechny totiž vydrží naše nepříjemné chladné zimy. Třapatky původně pocházejí ze Severní Ameriky, kde přirozeně rostou na loukách a pastvinách. K nám se dostaly v 16-17. století, přičemž do volné přírody unikly až někdy na konci století devatenáctého.

Jde o šikovnou léčivku

Třapatkovka patří mezi léčivé rostliny. V lidovém léčitelství se používá na posílení imunity a ke zmírnění nachlazení. Rovněž působí příznivě na pokožku a pomáhá s léčbou potíží jako je akné, ekzém nebo atopická dermatitida.

A nesmíme zapomenout ani na výtažky z echinacey. Ty totiž skvělým způsobem urychlují hojení ran a popálenin, a jedním dechem rovněž redukují opary. Pro léčebné účely se sbírá květ (během léta) a kořen (na podzim).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/echinacea-jak-pestovat-domaci-lek-proti-kasli-chripce-nachlazeni-zdravi-recepty-trapatka, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/trapatky-pro-zdravi-a-krasu/

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)