Toulcovka nekvete: naštěstí existují způsoby, jak jí pomoct

Toulcovka

Toulcovka je květina, která obsahuje květy zajímavého tvaru. Tyto květy jsou vzpřímené a mají obvykle bílou barvu. Jsou velmi nápadné, vyčuhují z tmavě zelených listů. I když je rostlina atraktivní také bez těchto květů, pravdou je, že tuto rostlinu pěstujeme hlavně pro květy. Dá se něco dělat, když toulcovka nevykvete? Pokud se zdá, že rostlina je jinak zdravá a má i listy, můžete provést určitá opatření, díky kterým kvetení toulcovky nastartujete.

Zkontrolujte stanoviště

Obvykle přestane toulcovka kvést poté, co ji přemístíte na jiné stanoviště. Ne, že by byla příliš náchylná k přenášení, ale nové stanoviště jí nemusí poskytovat potřebné podmínky. Obvykle je na vině příliš velký stín a nedostatek světla. Zkuste postavit toulcovku na světlejší místo. Pamatujte ale na to, že příliš silné sluneční paprsky dokážou listy toulcovky spálit. Vyberte pro ni místo, kde je světlo dostatečné, ale rozptýlené.

Toulcovka

Foto: Pixabay

Zaměřte se na správnou zálivku

Problém s kvetením může být způsoben i nepravidelnou zálivkou. Problémem je zejména přemokřená nebo naopak suchá půda. Sledujte stav půdy rostliny. Jakmile bude horní vrstva půdy suchá, je čas toulcovku zalít. Zalévejte raději v malém množství, aby nedošlo k tomu, že kořeny budou stát v podmáčené půdě. Pokud se vám podaří rostlinu přelít, jednejte co nejrychleji. Vyjměte rostlinu z květináče i s kořeny a veškerou zeminu z nich opatrně odstraňte. Pokud jsou některé kořeny nahnilé, odstraňte je. Na zbylé aplikujte fungicid a vyměňte substrát. Přesaďte a po nějakou dobu nezalévejte.

Na vině může být také hnojení

Toulcovka potřebuje výživnou půdu, proto bychom měli myslet na její pravidelné přihnojování. Stejně jako je nebezpečné vynechání hnojiva, také přehnojení nebo zvolení nesprávného hnojiva může být příčinou toho, že rostlina nepokvete. V první řadě zvolte hnojivo pro kvetoucí rostliny. Aplikujte je přesně podle návodu. Větší množství hnojiva nezajistí bujnější kvetení!

Přesazování rostliny v nesprávný čas

Pro své kvetení potřebuje rostlina dostatečně vyvinutý kořenový systém. Za tímto účelem bude zapotřebí rostlinu přesazovat do většího květináče. Ne však příliš velkého, protože v takovém případě se toulcovka zaměří nejprve na vývoj kořenů na úkor kvetení. Na druhou stranu by přesazování nemělo být příliš časté. Obecně se doporučuje přesazovat na jaře v případě potřeby – ne však častěji než jednou za dva až tři roky.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-co-zrobic-kiedy-skrzydlokwiat-nie-kwitnie,nId,5791199

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!