Při onemocnění orchidejí pomůže líh i peroxid

Dělají nám obvykle jen samou radost. Ovšem jen do chvíle, kdy se na nich objeví nějaká nemoc nebo škůdce. V takovém případě je rychlý zásah nezbytný, protože jinak se orchideje velmi rychle odporoučí do popelnice.

A někdy nám může pomoci i docela nečekaný prostředek z domácí lékárničky nebo úklidové komory. A kdy si ho vzít k ruce?

Když na orchideji zpozorujete hnilobu

Nezáleží na tom, jakou orchidej pěstujete. Jejich největší ohrožení představuje špatná zálivka. Pokud je zaléváte málo, pak jsou listy povadlé a krabaté. Pokud naopak hodně, můžete se setkat s hnilobou srdíčka. Průšvih je však často i v tom, v jakém stavu si orchidej už přineseme domů. Právě v obchodech totiž orchideje zpravidla zalévají zcela nevhodně a často i svrchu.

Foto: Pixabay

Hniloba se ovšem rozvíjí velmi pomalu, takže dlouho není zjevné, že je vůbec nějaký problém na pořadu dne. Jakmile však začne střed orchideje usychat, je již na jakýkoliv zásah zcela pozdě. Tedy téměř. Srdíčko orchideje už nezachráníte, ovšem celou orchidej dost možná ještě ano. Stačí každý druhý den potřít zasažené místo peroxidem vodíku. To zabrání rozšíření hniloby. I když srdíčko uschne a odpadne, je velká pravděpodobnost, že si orchidej časem vytvoří nový výhonek – keiko. A tím o ni vlastně nepřijdete.

Pozor na savé škůdce

Další známkou problému bývají lepivé kapičky na listech a stvolech. Jestliže se objevují jen na květních stvolech, jde o reakci na změny teploty. Ovšem kapky lepkavé tekutiny na listech indikují savé škůdce – puklice, svilušky apod. První pomocí je textilie namočená v lihu, kterou je nutné všechna místa rostliny ( i těch v jejím okolí) pečlivě potřít. Opakujte dvakrát do týdne, pokud problémy nezmizí, jestliže se ani do měsíce stav nezlepší, doporučujeme speciální chemické postřiky.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)