Zazimujte rostliny z balkonů a teras právě teď

Muškáty

V posledních letech se počasí mění ze dne na den. Ještě včera byly teploty nad 30 °C a dnes už je pořádná zima. Neriskujte proto vitalitu svých rostlin, které máte na balkónech nebo terasách a včas je zazimujte. Právě začátek října je správný čas na to, abychom se do toho pustili. A zde je krátký průvodce, jak postupovat u jednotlivých druhů hrnkových květin.

Muškáty

Jednou z nejoblíbenějších balkonových květin je právě nenáročný muškát. Nenechte je potýkat se s prvními mrazíky! Muškáty totiž obsahují hodně vody. A přitom zazimování není nijak těžké. Jen je potřeba rozlišovat, zda se jedná o vzpřímené nebo pnoucí muškáty.

Zazimování vzpřímených muškátů

Vzpřímené muškáty vyndejte z truhlíků a zabalte je novin (vhodné jsou tři až čtyři vrstvy). Poté je uložte do tmavého sklepa, kde je teplota od 5 do 10 °C. Seřezávání můžete nechat až na jaro, než je znovu vysadíte. Pokud nemáte k dispozici sklep, je lepší muškáty zazimovat i v nádobách, ve kterých byly dosud. Vyberte jim co nejchladnější místo ve svém době (na chodbě nebo v nevytápěné garáži) a zde je ponechte na světle. Nadzemní část rostliny je ale potřeba v tomto případě seříznout.

Zazimování pnoucích muškátů

Pěstujete-li pnoucí muškáty, jejich zazimování bude probíhat s malými rozdíly. Nevytahujte je z truhlíků a zazimujte je i v nich. K tomuto účelu vyberte světlé, ale chladnější místo (opět s teplotou okolo 5 až 10 °C). Příliš vysoká teplota způsobuje to, že si muškáty přes zimu neodpočinou a na jaře pak budou slabší. Pro snadnější skladování je vhodné je zkrátit. Přes zimu už s nimi nehýbeme, jen je čas od času zalijeme.

Begonie

Jak begonie patří mezi hlíznaté rostliny. Je potřeba je zazimovat ještě před prvními mrazíky. Obvykle se tak děje po ukončení vegetace. Begonie vyndejte ze substrátu a očistěte hlízy od veškeré hlíny. Tyto hlízy poté je uložte do papírového sáčku nebo do krabice společně se suchou vláknitou rašelinou. Uložte je na dobře větratelné místo s ideální teplotou od 10 do 12 °C. Zde je budeme skladovat až do jara, kdy je můžeme opět sázet.

Zazimování begonie

Begonie: Foto Pixabay

Jiřiny

Jiřiny vyndáváme z truhlíků až po prvních mrazících. Skladujeme pouze správně vyzrálé hlízy, které poznáme podle zdřevnatělého kořenového krčku nadzemní části hlíz. Zelené výhony zakraťte na 10 až 15 cm a hlízy není již potřeba nějak balit. Nechejte je jen tak v suché a dostatečně větrané místnosti. Za sedm až deset dní hlízy očistíme a dáme do nádoby se suchou rašelinou nebo pilinami. Hlízy zcela zasypeme, avšak nadzemní zeleň ponechte na vzduchu. Ideální teplota pro skladování je 5 až 10 °C.

Muškáty: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!