Vypěstujte si skvělé zeleninové špagety

Špagetová dýně

Milujete italskou kuchyni, ale rádi byste ji ještě trochu odlehčili. Už tak je poměrně zdravá a lehká, nicméně přesto tak můžete bez problémů učinit. Stačí si jen vypěstovat nebo zakoupit špagetovou dýni. V našich podmínkách se s ní setkáváme už poměrně běžně, ostatně vždyť první exempláře byly vyšlechtěny již před nějakými 70 lety v Japonsku. Dužina těchto dýní se po tepelné úpravě dokonale rozpadá právě na špagety, jež jsou chuťově unikátní a stoprocentně po nich nepřiberete.

Vyberte si z několika odrůd

Na trhu se setkáme tradičně hned s několika různými kultivary špagetové dýně. Jmenovat bychom mohli například odrůdu Small Wonder, jež se vyznačuje spíše menšími kulovitými plody. Více prodávané a pěstované jsou ale odrůdy Stripetti F1 či Tivoli F1 a mnohé jiné.

Pečení špagetové dýně

Pečení špagetové dýně: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Skvělá zásobárna vitamínů

Špagetová dýně je typická tím, že obsahuje spousty různých lidskému organismu prospěšných látek. Jen namátkou obsahuje například:

  • železo,
  • draslík,
  • zinek,
  • vápník,
  • mangan
  • či kyselinu listovou.

Zapomenout ale nelze ani na vitamíny, a to hlavně tiamin, riboflavin a niacin. Mimo jiné obsahuje i spousty vlákniny. Vyznačuje se také minimálním glykemickým indexem.

 

Špagety ze špagetové dýně

Špagety ze špagetové dýně: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jednoduchá příprava

V první řadě je zapotřebí dýni rozpůlit a následně vydlabat semínka. Poté se dýně osolí a pokape olivovým olejem. Ideálně je olej jemně vmasírovat do samotné dýně a pak dát péct do trouby na plechu. Peče se na 170 °C cca 30-40 minut. Uvnitř musí být ve finále měkka. Poté už za pomocí vidličky dužinu vyndáte a budete mít k dispozici krásné nudle. Hodí se jak jako špagety, tak i přímo do polévky. Záleží na vás.

Špagetová dýně: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.