Přeslička rolní pomůže s mnoha neduhy. Pozor na záměnu

přeslička

Slyšeli jste o léčivých účincích přesličky, ale netroufáte si na její sběr? Máte obavy, že byste mohli omylem nasbírat nějakou jinou rostlinu? Vypěstujte si ji doma. Poradíme, jak na to a čím vším vám tato léčivka pomůže.

Přestože v našich podmínkách roste přeslička hojně na řadě různých stanovišť, jak v nížinách, tak i na horách, tak je zde třeba opatrnosti, aby nedošlo k záměně s jinými druhy přesličky, které jsou jedovaté. Pokud nechcete riskovat, ale mít jistotu, tak si můžete přesličku rolní vypěstovat na svém pozemku.

Podmínky pro pěstování

Bylina potřebuje kyselou půdu, prosperovat bude i v případě, že máte půdu mírně zásaditou, klidně i kamennou. Hlavně je potřeba zvolit polostinné až stinné stanoviště a současně dostatečnou vlhkost. Nemusíte se tak bát, dopřát rostlině dostatek závlahy.

Zatímco na začátku jara se objeví žlutohnědé, zhruba 15 až 20 cm vysoké šupinaté plodní stvoly, tak na přelomu dubna a května se objeví stonek, který dorůstá do výšky 40 až 60 cm, s pravidelnými přesleny větviček, podobný malé jedličce.

Sběr a sušení

Zelené lodyhy přesličky rolní se sbírají v období od května do září. Při sběhu přesličku trhejte bez černé spodní části. Sušení musí proběhnout co nejrychleji při teplotě do 40 °C. Správně usušená rostlina musí zůstat zelená a být bez zápachu a chuti. Vyšší vlhkost okolního vzduchu může správně usušenou rostlinu ovšem snadno znehodnotit. Proto je zásadní i vhodné skladování. Optimální je uchovávat v suchu nebo uzavřené nádobě.

přeslička rolní

Foto: Pixabay

Léčivé účinky přesličky coby prevence i první pomoc

Patří k nejbohatším rostlinným zdrojům křemíku, kdy jej naše tělo může okamžitě využít. A protože má silný močopudný účinek, tak v první řadě pomůže s problémy močových orgánů, jako je pomoc s rozpuštěním kamenů v močových cestách i ledvinách. Používá se při prochladnutí močového měchýře. Její další ocenitelnou vlastností je zastavení krvácení, vnitřního i vnějšího z ran, vředů či hemeroidů. Má pozitivní vliv na tvorbu červených krvinek a hemoglobinu, jakožto čistí cévy, zlepšuje krevní oběh i činnost srdce.

Pomůže při onemocnění jako je dna či revmatismus. Pomáhá mírnit bolesti nervového původu, zlepšuje hojivé procesy kůže, svědivé vyrážky, bércové vředy, staré zahnívající rány. V rámci zevního použití slouží jako kloktadlo, také jako přísada do koupele pro lepší stav kůže, nehtů i vlasů.

Pozor na možné nežádoucí účinky

Při dlouhodobém užívání či nadměrném používání větších dávek hrozí nežádoucí účinky, jako je nevolnost, nechutenství a může dojít až k lehké otravě. Užívání přesličky rolní není vhodné v době těhotenství a bylina není vhodná pro děti.

Zdroj: herbarka.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay