Cibule až na věky – jak uchovat poslední zásoby co nejdéle

Žlutá cibule

Čím více se blíží teplé letní měsíce, tím více začínají poslední zásoby cibule ztrácet na své vitalitě a kvalitě. Není však třeba hned zoufat. Pokud již cibuli hrozí zkáza, je lépe ji zpracovat na polotovar. Můžete to udělat několika způsoby.

Zamrazení

Představuje nejjednodušší způsob uchování. Zamrazit můžete cibuli syrovou i předsmaženou.

  • Syrová cibule

Oloupejte ji na nakrájejte na kostičky nebo plátky. Větší kusy cibule se mrazit nevyplatí, mrazem totiž změkne. Nakrájenou cibuli je lépe rozložit na plech a dát zamrazit, poté sesypat do sáčků. Lépe tak oddělíte potřebné množství. Můžete také zamrazit cibuli po porcích. Drobně krájenou cibuli lze smíchat s trochou oleje a zamrazit ve tvořítkách na led. Po zamrznutí kostky vyklepněte a vložte do uzavíratelného sáčku.

  • Předsmažená či karamelizovaná cibule

Cibuli předsmažíme do světle zlaté barvy nebo zkaramelizujeme a poté zamrazíme, nejlépe po porcích, v tvořítkách na led nebo v silikonové formě na muffiny. Pak přendáme do sáčku.

Foto: Pixabay

Sušení

Cibuli nakrájenou na tenko lze s úspěchem usušit v sušičce nebo v troubě. Cibuli ponořte asi na půl minuty do vařící vody a zchlaďte v ledové vodě. Osušte na papírové utěrce. Narovnejte ji do sušičky nebo ji rozložte na plech s pečícím papírem a sušte v pootevřené troubě zapnuté na 50 °C 10-12 hodin. Občas ji promíchejte. Suchou přemístěte do vzduchotěsné nádoby, kde vydrží i rok. Před použitím ji krátce namočte a použijte jako čerstvou. Sušit můžete po osušení na papírové utěrce i cibulku předsmaženou.

Pasta

Oloupanou cibuli rozmixujte a smíchejte se solí a olejem. Napěchujte do skleničky a navrch zalijte olejem. Uchovávejte v lednici. Při zachování správné hygieny vydrží týdny.

V soli

Nakrájenou cibuli smíchejte se solí a nandejte do sklenic. Navrch nasypte ještě trochu soli. Uchovávejte v suchu a chladu.

V sádle

Nakrájenou cibulku lehce předsmažte na sádle a přelijte do malých skleniček. Povrch zalijte sádlem a skladujte v lednici.

 

Zdroje: https://www.toprecepty.cz/clanky/4531-cibule-az-na-veky-jak-si-tuhle-zeleninu-uchovat-na-delsi-dobu-lze-ji-nalozit-do-sadla-nebo-do-soli-predsmazit-zamrazit-i-ususit/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/mrazena-cibule-30000927.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)