Přesazujeme pokojovky: Jak poznat, že je správný čas na přesazení?

rostliny

Všem je jasné, že ideální čas na přesazení pokojovek je právě jaro. Konec zimy a začátek jara, kdy se většina rostlin probouzí k životu. Jenže otázkou zůstává, podle čeho poznat, že je opravdu ten správný čas pro přesazení rostlin? Existuje několik znaků, podle kterých poznáte, že nastal správný čas. Rádi vám několik z nich prozradíme, abyste svým oblíbeným rostlinkám poskytli veškerou potřebnou péči. 

Nemůžeme všechny měřit jedním metrem

Nelze tedy jednotně říci, že byste rostliny měli jednou za rok či za dva přesadit. Můžeme však říci, že mladé rostlinky je potřeba přesazovat častěji a starší mohou vytrvat. Myslet je třeba na to, že každá z nich roste jiným tempem, každá má jiné požadavky na péči, a dokonce některé z nich přímo milují minimum substrátu a malém květináče. Například epifyty, které rostou na stromech ve své domovině a nemají žádný kontakt s půdou. Například všemi milované orchideje či kykatky.

Vhodná velikost květináče bude zásadní

Mezi zásadní důvody, proč vlastně květiny přesazujeme, je fakt, že postrádají živiny nebo mají malý květináč. Z toho důvodu je důležité, abyste mysleli na vhodně zvolený květináč, tedy na jeho velikost. Nikdy nesmí být o hodně větší, protože kořenový systém rostliny sice bude prosperovat, rozrůstat, ale rostlina přestane kvést. Z toho důvodu volte květináč například jen o tři centimetry širší. 

Foto: Pixabay

Dále taktéž bude hrát důležitou roli zvolená zemina. Tu si však lze namíchat samostatně, dle druhu vaší rostliny. Nicméně, pokud chcete, substrát můžete koupit speciálně připravený pro daný druh rostliny. Je třeba myslet na to, že některé potřebují dokonale propustnou hlínu s rašelinou a tak dále. Rozhodně na květinách nešetřete a poskytněte jim to, co potřebují. Vlastně, z toho důvodu je pěstujete a přesazujete. Také nezapomínejte do květináče vložit drenážní vrstvu.  

Kdy rostlinu přesázet

Existují však na rostlině znaky, které bychom neměli ignorovat a dopřát jim přesazení. Například pokud si všimnete, že je květináč rostlině již malý, na jaře ji přesaďte. Dále pak v případě, že má rostlina delší čas přemokřený substrát a začíná zahnívat. Také v případě, kdy kořeny lezou odtokovými otvory či na povrchu substrátu. V případě, že jste rostlinu několik let nepřesadili a všímáte si, že je substrát světlý a slehlý. Zemina je plesnivá nebo květiny nechtějí kvést.

Pokud rostlina začala zahnívat, vyjměte ji z hlíny a nebojte se odstranit odumřelé nebo uhnilé kořeny. Dále je pak zasypte skořicí a umístěte do nového substrátu.  

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/kdy-jak-presazovat-pokojove-rostliny, https://prima-receptar.cz/nyni-je-cas-na-presazovani-pokojovych-rostlin/

Náhledové foto: Pixabay  

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)