Tajemství velké cibule: Několik triků pro efektivní pěstování cibule

Cibule

Ceny zeleniny jdou rapidně nahoru a vypěstovat si vlastní se aktuálně vyplatí více než kdy jindy. Mnohdy se ale některým plodinám příliš nedaří. Třeba taková cibule může být poměrně malá a na záhonku dokáže spíše zaclánět než cokoli jiného. My se proto v následujících řádcích zaměříme na některé zajímavé tipy, které vám pomohou k vypěstování velké cibule, jíž se budete moci chlubit.

Na sazečce záleží

A to hodně. Vybírejte si určitě pouze zdravé a tvrdé cibulky, které nevykazují žádné poškození. Jinak po samotném vysazení je třeba počkat, až se objeví části hlaviček cibule, které se pak zahrnují zeminou tak, aby byla vidět pouze nať. Cibuli to povzbudí a samotné hlavičky budou mnohem větší. Pokud tak neučiníte, vyvinou se spíše kořínky a nať. Cibule budou menší.  

CibuleCibule: Foto Pixabay

Vysaďte cibuli včas

Opět velmi důležitý aspekt pro skvělou úrodu cibule. Nejlépe se této rostlině daří, pokud venku panuje teplota pohybující se okolo 10 °C. Ideální je polovina března, nicméně podle kalendáře je lepší se přímo neorientovat. Každý rok panuje jiné počasí. Pokud cibuli zasadíte v momentu, kdy už jsou dny delší, bude mít méně listů a větší hlavičky. Jestliže cibuli nasadíte příliš brzy, nedostane se jí dostatek živin a potřebných látek stejně jako vláhy.

Správné zalévání cibule

Se sázením cibule souvisí i její umístění. Rozhodně ji nevysazujte do stinných míst, kde by nevytvářela potřebné velké hlavy. Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně. Mnozí ji nezalévají vůbec.

CibuleCibule: Foto Pixabay

Domácí hnojivo pro cibuli

Ta vyžaduje ke správnému růstu hlavně dusík. Ideální je smíchat 1 l granulovaného hnoje nebo slepičinců a 10 litrů vody. Vše promícháme a necháme stát 4 hodiny. 500 ml roztoku se pak smíchá s 10 litry vody. Cibule se nejprve zavlaží čistou vodou a poté se ke kořenům lajete zmíněné hnojivo.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Sklizeň cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.