Přesazování orchidejí: začátek srpna je ideální období

Orchidej

Orchideje jsou nádherné květiny, které se mohou pochlubit dlouhým obdobím květu. Postačí jim zálivka jednou za týden, občas nějaké to hnojivo a za to se vám odvděčí různobarevnými květy v bohatém množství! Nicméně čas od času bychom je měli i přesadit. Mezi nejjednodušší druhy orchideje, které se rozhodnete pěstovat, patří Phalaenopsis. Patří mezi vůbec nejoblíbenější orchideje u nás.

Jsou parazitické?

Už při pohledu na jejich substrát je nám jasné, že se nebude jednat jen tak o nějakou rostlinu. Většina orchidejí patří mezi epifytické rostliny, což znamená, že žijí na jiných rostlinách. Vyživují se ale sami, proto na těchto rostlinách neparazitují. Na rozdíl od jiných květin orchidejím nevadí, když jejich kořenový systém zabírá celý prostor květináče. Přesazujeme tedy poměrně málo, obvykle jednou za tři roky.

Orchidej

Foto: Pixabay

Jak na přesazování?

Prvním krokem je vyjmutí ze starého obalu. Oklepejte zbytky substrátu ze všech kořenů. Vzhledem k tomu, že substrát je poměrně hrubý, jde to snadno (hrubý substrát umožňuje kořenům dýchat). Poté zkontrolujte kvalitu kořenů a všechny zaschnuté části ustřihněte ostrými nůžkami. Pokud se nám kořenový systém nevejde celý znovu do květináče, můžete použít větší. Ale vůbec nevadí, když kořeny budou vyčuhovat ven.

Jak doplnit substrát do květináče?

Nasypat nový substrát do květináče plného kořenů může být trochu složité. Vyplatí se to dělat po částech. Nasypte trochu substrátu – jednou rukou bude třeba orchidej přidržovat, druhou rukou ji chyťte za květináč a několikrát jím zlehka klepněte o podložku. Tím substrát setřepete dolů a můžete vložit další vrstvu. Postup opakujte, dokud substrátem nedoplníte květináč. Substrát nikterak nestlačujeme, průchod vzduchu je důležitý pro předcházení různým chorobám.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/presazovani-orchideji-30000809.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!