Kurkuma je prospěšná, kombinace s další ingrediencí však násobí účinky tisíckrát

Kurkuma

Mletý kořen kurkumy má na náš organismus celou řadu prospěšných účinků. Většinou ho známe jen jako součást kari koření, kterému dodává onu žádoucí barvu, ale uplatní se i jinde. Za jeho vysokou „barvící“ schopností totiž stojí vysoký obsah antioxidantů. A právě ty našemu zdraví prospívají nejvíce.

Jak vlastně působí kurkuma na náš organismus? Může se pyšnit celou řadou účinků. Antioxidanty naše tělo čistí a chrání před působením volných radikálů. Pečují tedy zejména o zdraví buněk. To však rozhodně není všechno.

Co v našem těle umí kurkuma

Indická ajurvéda ji používá zejména jako zahřívací složku, která urychluje a zefektivňuje trávicí procesy. Také chrání naše tělo před oxidačním stresem, posiluje imunitu a zefektivňuje trávicí procesy. Kurkuma se proto často přidává do produktů určených pro hubnutí.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Posiluje rovněž zdraví našeho mozku a přispívá k lepší psychické pohodě. A abychom nezapomněli, dokáže také příznivě ovlivňovat hladinu cukru v krvi a působí proti pálení žáhy. Ovšem servírujeme-li kurkumu samostatně, nemá zdaleka tak dobré účinky, jako když ji podáváme s jiným oblíbeným kořením.

Černý pepř a kurkuma mají dohromady jedinečné účinky

Pokud hledáte ingredienci, která by účinky kurkumy znásobila až tisíckrát, pak nemusíte hledat dlouho. Najdete ji v každé kuchyni, je jí obyčejný černý pepř, který s kurkumou působí ve vzájemné synergii.

Přidejte tedy do jídla obě tato koření a můžete se těšit na jejich příznivé působení. A pokud navíc přidáte i špetku nastrouhané skořice a zázvor a následně to vše zalijete mlékem, získáte lahodné zlaté mléko. Ty účinky působení koření ještě více násobí. A jako bonus poslouží i jako skvělá alternativa ranní kávy, která vaše tělo naladí a připraví na další den.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zlate-mleko-vyroba.html, https://kitchenette.cz/clanek/zlate-mleko-domaci-lekarna

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)