Naložte si kapary z pampeliškových, lichořeřišnicových nebo sedmikráskových poupat

Chcete si dopřát jedinečnou delikatesu z domácích zdrojů? Pak vsaďte na kapary z pampelišek, sedmikrásek nebo lichořeřišnice. Poupata těchto rostlin se v létě objevují velmi hojně a jejich naložení je pak otázkou chviličky.

Původně pochází kapary z poupat středomořské rostliny, kterou můžete znát jako kaparu trnitou. Poznáte ji podle jemně růžových květů s dlouhými pestíky a charakteristicky tvarovaných poupat. Pokud však nemáte právě cestu k moři, využijte i domácích zdrojů.

Vyberte si vždy jednu bylinku a tu použijte

I když nebude chuť takto připravených poupat zcela identická, i tak dokáží pravé kapary ve většině jídel velmi dobře nahradit. Vždy si vybírejte nerozvinutá poupata – a nezáleží při tom, na tom, zda chcete k přípravě využít chuť pampeliškových, lichořeřišnicových nebo sedmikráskových poupat. Tato základní podmínka je vždy stejná.

Foto: Pixabay

Kapary lze naložit jen se solí, nebo přidejte ocet

Jako první je nutné zbavit kapary jejich hořké chuti, čerstvě natrhaná poupata proto naložte do vody. Měla by si tu pobýt přibližně den a během této doby je nutné vodu alespoň jednou za den vyměnit. Hořká chuť se tak zcela odplaví. A co si s nimi počít dál? Nechte je okapat a naložte se solí.

Vždy ve sklenici střídejte vrstvu poupat a soli, přičemž by vše mělo končit solí. Dobře zavíčkujte a postavte na slunce, po šesti nech kapary pustí šťávu a máte hotovo. A chcete-li je s octem, pak pátý den skleničku otevřete, zalijte vše bílým vinným octem, a ještě jeden den nechte stát na slunci. Poté můžete kapary z pampelišek, sedmikrásek nebo lichořeřišnice všude tam, kde je to třeba. Hodí se do rizota, k zelenině nebo třeba k masu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pampeliskove-kapary-delikatesa-z-domacich-zdroju.html, https://living.iprima.cz/zahrada/jedete-k-mori-natrhejte-si-nalozte-vlastni-kapary

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)