Přemrzlé houby jako riziko podzimního houbaření

Hřib dubový

Vývoj situace okolo koronaviru není zrovna růžový, karanténní opatření jsou mnohem přísnější, a tak spousta lidí vyráží do lesů. Potkat tady lze nejen zaryté houbaře, ale u takové jedince, kteří prostě chtějí jen uniknout z domu. Kouzlo houbaření tedy objevují i začátečníci. V některých lokalitách začaly paradoxně houby pořádně růst až nyní. Například v Hostýnských vrších na Moravě se objevují hřiby hnědé, jež letos ještě nerostly.

Proč jsou přemrzlé houby nebezpečné?

Podzimní sběr hub s sebou nese riziko sběru hub, které už prošly mrazem. Po jejich konzumaci totiž hrozí otrava. Když houba zmrzne a opět rozmrzne, dochází u ní k rozkladným procesům. Ty degradují kvalitu houby a po pozření může dojít k otravě. Ostatně situace je nápadně podobná pozření zkaženého masa. U toho je ale ztráta kvality patrná na první pohled. Mimo to také zapáchá.

Ryzec smrkový

Ryzec smrkový: Foto Radek Štěpán

Problémy bývají hlavně u hřibů

Houby mající lupeny totiž spousta začátečníků vůbec nesbírá. V lese zůstávají bez povšimnutí. Přitom jich aktuálně roste spousta. Důkazem budiž třeba strmělka mlženka vytvářející obří magická kola. Rostou ale i čirůvky fialové či havelky, ryzce a jiné druhy hub. U lupenatých hub se přemrznutí pozná snáze, podléhají rychleji rozkladu.

Strmělka mlženka

Strmělka mlženka: Foto Radek Štěpán

Zmrazování u hub nevadí

Možná vás napadlo, že zmrazování hub patří mezi jedny ze základních procesů uchování těchto potravin. Škodlivé určitě není. Čerstvé houby jsou totiž hluboce zmrazeny a v případě potřeby se po jejich rozmrazení ihned konzumují. K žádným procesům podobným těm v přírodě tudíž nedochází. Aktuálně v mnohých lokalitách ještě nemrzlo, takže do lesů klidně vyrazte. Mráz většinou zasáhl jen do výše položených oblastí.

Hřib dubový: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.