Předpěstování rajčat v kostce

Předpěstování rajčat

Rajčata pěstuje mnoho zahrádkářů. Dnes se podíváme na problematiku jejich předpěstování a nabídneme tipy a triky, které se k této činnosti váží. Podíváme se tedy na celý proces v kostce a seznámíme vás s hlavními zásadami, aby byla vaše rajčata i letos chloubou.

Nádoby na předpěstování

Nemusíte vymýšlet nic speciálního, k předpěstování rajčat vám v klidu postačí například kelímky od jogurtů. Pokud chcete přece jen vybrat něco jiného, pořiďte si plastové květináčky nebo květináče z hlíny. Dobré jsou na tuto činnost také ploché truhlíky nebo misky obdélníkového tvaru. Ty používejte tak, že na misku dáte krabičku od vajíček a do každého místa na vajíčko vložíte dvě semínka. Nádoby, které zvolíte, nejprve zakryjte skleněnou tabulkou nebo fólií.

Co se sazeničkami

Semínka budeme klást po dvou do nádoby, kterou jsme si připravili. Do připraveného substrátu, který tvoří obsah nádobky, je mírně zatlačíme. K tomu použijte buď obyčejně ruku, nebo prkénko. Dále bude následovat zasypání slabou vrstvou zeminy (nejlépe 1 – 2 cm) a nakonec zavlažte rozprašovačem. Důležité použít rozstřikovač nikoli zalévat konvičkou. Je zde nebezpečí, že semínka vyplavíme. Toto zavlažování pravidelně opakujeme, aby vzniklo v nádobách správné mikroklima, které je tak důležité pro klíčení rajčat. Při vyschnutí by se totiž tento proces mohl zastavit. Když rostou první zelené výhonky, podložte skla, aby měli sazeničky dobré větrání. To zabrání plesnivění.

Když sazeničky vyrostou

Poté již nastávají starosti, co se sazeničkami, které již vyrostou. Když se objeví na rostlinách děložní lístky, musíte je přepíchnout. K tomu vám poslouží dřevěný kolík. Sazeničky přepíchněte na vzdálenost  5 cm. V průběhu přesazování zaštípněte sazenicím kořínek a vsaďte he do země. Učiňte tak až po děložní lístky. Zalijte jemným kropítkem. Ideální pro rajčata je teplota okolo 18 – 20 °C.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.