Několik postřehů k předpěstování okurek

Pěstování okurek

Pokud patříte mezi zahrádkáře, kteří každoročně pěstují okurky, určitě vás bude zajímat tento článek, který vás seznámí se zásadami předpěstování této zeleniny. Pojďte se společně podívat na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a co je naopak pro předpěstování nutné.

Okurková plíseň

Jedním ze stěžejních bodů musí být ochrana před plísni okurkové. To můžeme udělat jen správným předpěstováním. Je důležité použít správný substrát, který bude výživný a dá semenu správné náležitosti. Do kelímků je důležité klást semínka 6 – 8 cm daleko. D8le je důležitá mírná zálivka. Dejte pozor, ať nejsou semínka nebo poté mladé rostliny přemokřené. Můžou snadno uhynout. Pak již jen dávejte pozor na dostatek světla, a snižování teploty během noci. Pokud tak neučiníte, mohou se rostliny začít takzvaně vytahovat.

Kdy se sazeničkami na záhon?

Sazeničky je pak nutné dát na váš záhon. Dobré je vysazovat je až po zmrzlých mužích. Pokud je vysadíte dříve, je zde velké riziko poničení rostlin přízemními mrazíky, které se ještě mohou objevovat. Ani po zmrzlých mužích nemáme vyhráno. Proto je dobré využít ještě netkanou textilii k ochraně před chladem.  Půdu kolem vámi vysazených miláčků pak udržujte kyprou a čistou. Zavlažovat okurku nemusíte, ale můžete. Pokud se k tomu uchýlíte, je dobré činit tak v ranních hodinách.

Ochrana před plísní

Plíseň se na okurkách projevuje žlutozelenými skvrnami. Může se tak stát kvůli přemokření při zalévání sazeniček v kelímcích nebo i při vlhkém počasí v případě již nasazených rostlin na záhoně. Jak však proti nim bojovat? Použít můžete chemické přípravky, přičemž postřik můžete provádět i preventivně již od července. Postřik pak opakujte každý týden nebo dva. Na trhu je také mnoho odrůd okurek, které jsou odolnější. Jejich koupě se určitě vyplatí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.