Pražené ořechy potřebují k úspěchu zejména slaný nálev

Na první pohled to vypadá, že na pražení ořechů není vůbec nic těžkého. Ovšem zažité postupy lze vždycky ještě o něco málo vylepšit a slaný nálev je právě tím, co určitě uvítáte s povděkem. A nezáleží na tom, zda jste si pro pražení vybrali troubu či pánev.

Z nutričního hlediska je lepší pomalé pražení při nižších teplotách (trouba) během něhož ořechy přijdou o menší množství zdraví prospěšných látek. Výjimkou jsou v tomto ohledu vlašské ořechy – ty při pražení vždy ztrácejí prakticky veškeré omega 3 mastné kyseliny.

Proč ořechy před pražením namáčet?

Zdá se to jako paradox, ale není. Vycházíme totiž z dějů, které se běžně odehrávají v přírodě. Ořechy ve skořápce jsou vlastně ve stavu jakéhosi klidu. A právě voda je probudí k životu – a to částečně i poté, kdy je ze skořápky vyjmete. Díky vodě se aktivují inhibitory růstu, což ořechy učiní nejenom stravitelnějšími, ale kupodivu i chutnějšími. Sůl ve vodě je pak takový bonus – ořechy už nebude třeba solit dodatečně.

Pražení ořechů, naložených ve slané lázni

A jak si slanou lázeň připravit? Na půl litru vody budete potřebovat 1-2 lžičky soli. Někomu vyhovuje mořská, jiný v ní cítí nepříjemnou pachuť, takže nakonec stejně záleží na vaší chuti. Ořechy nechte namočené asi dvě hodiny, a poté je opražte.

Jednodušší je to v troubě. Při teplotě 130-140 °C vám bude pražení trvat asi hodinu. Předtím ořechy z lázně vyjměte, ale přebytečnou vodu odstraňte pouze oklepáním – nesušte je. Na pánvi vám pak tentýž proces na mírném plameni zabere asi 15 minut.

A pokud si slaný nálev dělat nechcete, stejně se vyplatí pražené ořechy na závěr slanou vodou trochu zkropit (tedy pokud nechcete ty nature). Vyřešíte tak letitý problém s odpadáváním soli, a navíc si může snáze určit intenzitu jejich slanosti.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)