Nevšední zimní květy – vilín virginský

Chladné měsíce jsou pro zahradu obdobím vegetačního klidu. Ovšem navzdory tomu nejde o zcela mrtvé místo. Také si necháváte na záhonech přes zimu soukvětí trvalek (jež mimo dekoraci slouží třeba i jako úkryty pro hmyz) a nedáte dopustit na množství pestrobarevných plodů, stále ještě pevně uchycených na okrasných keřích?

Máte-li mezi záhonky dostatek místa, máme pro vás tip na půvabný keř, který vás potěší svými květy i uprostřed těch nejkrutějších mrazů. Vilín virginský (Hamamelis virginiana) známe spíše z lékáren nebo z ordinace homeopata – hojí rány, detoxikuje, odstraňuje bolest a zbavuje tělo otoků. Ovšem uplatní se právě i jako kvetoucí krasavec.

Vilín virginský (Hamamelis virginiana) – co potřebuje ke své spokojenosti?

Znát ho můžete i jako witch hazel alias čarodějnickou lásku – jeho větvičky prý totiž pochybné ženštiny používaly k hledání pokladů. Rod Hamamelis zahrnuje čtyři (podle některých zdrojů šest) druhů vilínů. Ovšem Vilín virginský kvete ze všech nejdříve. První květy lze spatřit už začátkem podzimu, ovšem za příznivým podmínek přetrvají bez potíží až do Vánoc. Ve vyšších oblastech však kvete později a leckdy své kvete „odsune“ až do příštího roku.

Ale nenechte se mýlit. To, co vidíte na větvičkách, nejsou květy – nýbrž velmi výrazné okvětní lístky. Samotné květy byste spíše přehlédli. Potěší vás obvykle žlutou barvou, ovšem najít lze i kultivary zbarvené do oranžova nebo dokonce bordó odstínu.

Vilín potřebuje dostatek prostoru

Připravte se na to, že jde o dřevinu značně náročnou na místo – leckdy lze vilín virginský označit spíše za menší strom. Krásně vypadat bude jen tehdy, poskytnete-li mu dostatečný prostor – a to nejlépe na pozadí stálezelených stromů.

Pamatujte si, že tyto stromy a keře nesnášejí řez, velmi dobře si tedy rozmyslete, kam je umístíte. Potřebují slunce až mírný polostín s mírně vlhkou až kyselejší zeminou.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)