Poslední šance k očkování broskvoní

Očkování broskvoní

Krásné velké broskve jsou odměnou pro každého pěstitele. Jejich pěstování je v podmínkách stření Evropy poměrně náročné, jelikož potřebují především dostatečné množství potřebného tepla. Jedná se navíc o stromy, které jsou poměrně náchylné k různým onemocněním. I proto se vyplatí o jejich pěstování znát minimálně některé základní otázky. Pravda je ale taková, že ty si pěstitelé jednoduše zjistí. My se spíše pokusíme soustředit na očkování broskví, jež je pro mnohé velkou neznámou.

Co je očkování broskví?

Jedná se o velmi efektivní způsob vzniku nových stromů, které mohu přinést kýžené ovoce. Prakticky bychom mohli říct, že se jedná o jediný efektivní způsob množení broskví, který je znám. Pěstovat broskev pouze se semínka je velmi zdlouhavou záležitostí, která navíc nenabídne zajištěný výsledek. I proto se očkování broskví budeme věnovat v několika krocích, které jsou při tomto procesu nezbytné, a nelze se bez nich obejít.

Očkování čipem

Při očkování čipem dochází nejprve k odstřihnutí roubu a následně k oddělení veškerých listů. Pak je nutné připravit tu správnou podnož. Obecně je doporučována slivoňová, která je schopna nejen dokonale přijmout roub, ale je i bytelná a vydrží i nejrůznější rozmary počasí, které bohužel mhou přijít. Na podnož přeneseme připravené očko a pak je třeba spoj dokonale zabandážovat. Určitě se neomezujte pouze na použití klasické průhledné izolepy, které se ráda z celého spoje odlepuje a práce pak přichází vniveč.

Kdy očko přiroste?

Určitě není od věci vědět, kdy již očko dokonale přiroste k původnímu kmínku a vy budete moci hovořit o tom, že máte vzrostlý stromek. Vše trvá přibližně 1 měsíc. Pak již lze bez větších obav bandáž povolit. Přesto tak ale čiňte velmi patrně, aby nedošlo k narušení spoje. Rodit by mohla naočkovaná odnož přibližně po nějakých 3 letech.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.