Sklizeň brambor určitě potěší

Sklizeň brambor

Víte, kdy sklízet brambory? Naprosto prozaická otázka bývá mnohými zodpovězena s velkou samozřejmostí. Ve skutečnosti ale spousta lidí nemá ani potuchy o tom, kdy je zapotřebí lidově řečeno kopnout do země a vytáhnout velké krásné brambory, na něž bude radost pohledět. My se pokusíme najít přesné znaky toho, že brambory jsou již zralé. Obecně lze hovořit o tom, že čas ke sklizni brambor přichází nejčastěji v prvním říjnovém týdnu, kdy je vidět ohníčky z bramborové natě na mnohých polích.

Vegetační doba odrůd brambor se různí

Podobně jako i jiné plodiny mají brambory odlišnou vegetační dobu od výsadby do své zralosti. Právě proto se na tuto dobu podíváme přehledně v následujících odrážkách:

  • Velmi rané ( od 90 do 110 dní),
  • rané (od 110 do 120 dní),
  • polorané (od 120 do 130 dní),
  • polopozdní (od 130 do 140 dní),
  • zcela pozdní ( více než 140 dní).

Na ty nejranější druhy brambor se mohou konzumenti těšit již za pouhé tři měsíce. Naopak pozdní mohou přijít za velmi dlouhou dobu. Není tedy od věci sklízet postupně a mít na talíři neustále čerstvé plody.

Nať prozradí mnohé

Určitě není třeba orientovat se jen podle toho, jak je vše psáno na balení sadbových brambor. Všechno totiž prozradí i bramborová nať. Ta totiž postupně žloutne a sesychá. U kvetoucích kultivarů si můžete být jisti, že hlízy jsou pod zemí již těsně po jejich odkvětu. Ty se sklízí ještě tehdy, když mají nať zelenu, a to zhruba od poloviny května do konce června. Tyto brambory nemají ani vyzrálou slupku, takže se často konzumují i s ní.

Jak sklízet brambory

Sklizeň brambor může probíhat několika způsoby. Nejoptimálnější je nejprve poodhrnout konkrétní rostlinu a podívat se na brambory, jež se nacházejí těsně pod povrchem. I podle toho poznáte jejich zralost. Pak se můžete vrhnout na kopání nebo rytí brambor. U rytí se doporučují speciální rycí vidle, kterými pohodlně dostanete brambory ven. Dobrý je i speciální vyorávač brambor. Pak už nezbývá než je uskladnit a následně použít.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.