Pokud chcete vypěstovat šťavnaté kedlubny, nedopouštějte se těchto chyb

Kedluben

Rádi pěstujete kedlubny, protože jejich chuť a křupavou konzistenci jednoduše zbožňujete? Není se čemu divit, kedlubny patří mezi velmi oblíbenou a zdravou zeleninu. Jak ale na správné pěstování kedluben, které budou přesně takové, jaké je máme rádi? Stačí se vyhnout několika chybám. 

Vyhnout se těmto chybám je zásadní

Pěstování kedluben není tolik složité. Navíc je můžete pěstovat ve skleníku, na záhoně, ale také na balkoně v květináči. Jedná se také o zeleninu, kterou můžeme vyset či vysázet mezi prvními. I když je tomu tak, právě zde se stává největší chyba. Na počátku pěstování jsou teploty ještě velmi nízké, kdežto na konci jsou teploty vysoké. Aby byla kedlubna šťavnatá a vynikající, měla by růst rychle. Z toho důvodu doporučujeme vysazování kedluben do předehřáté půdy nebo do fóliovníku či skleníku. Pokud je chcete vysadit ven, dobře si promyslete místo.   

kedluben
Foto: Pixabay

Kedlubnám se daří ve výživné půdě

Velkou roli pro vypěstování dobrých kedluben hraje teplota a umístění. Ovšem živiny v půdě jsou také velmi důležité. Během růstu kedlubny nepřihnojujeme. Co mají rády, tak je výživná půda, která byla zryta a prohnojena vyzrálým kompostem na začátku jara. Dalším krokem pro správný růst je také vzdálenost mezi nimi. Spon by měl být 25 až 40 x 25 centimetrů. Tak budou mít kedlubny dostatek prostoru pro vývin, ale navíc se vám tak kedlubny budou lépe zalévat. Další chybou, kterou se pěstitelé dopouští, je hloubka zasazení. Tuto zeleninu nikdy nesázejte příliš hluboko, ale spíše mělce. 

Kedlubny chraňte

Slimáci, ale i různí brouci kedlubny milují, rádi si na nich pochutnají. Proto je ochraňte jemným pletivem, síťovkou nebo netkanou textilií. I tak je ale kontrolujte a větrejte. Navíc netkaná textilie zabraňuje extrémním výkyvům teplot, které kedlubny snáší ne příliš dobře, a navíc udržuje vlhkost půdy. Poslední chyba vzniká také u zálivky. Ta rozhoduje o praskání bulev. Pokud bude mít zelenina výkyvy vláhy, neprospěje jí to. Příliš málo vody způsobuje dřevnatění a praskání.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/kedlubny-jak-pestovat-udelat-kedlubnove-zeli, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-29099-jak-si-na-zahonku-vypestovat-krehkou-stavnatou-zeleninu-kedlubny-dvou-barev

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)