Jak rozporcovat kuře a využít všechny části – odteď už kvůli nešikovnosti nevyhodíte ani kousek

Jak rozporcovat kuře a využít všechny části: Vše podražilo a kuřecí maso nejinak. Přemýšlíte-li, jak ušetřit, nakupujte místo jednotlivých částí celé kuře. Pokud vám dělá problémy rozporcování nebo si nevíte rady s využitím některých částí, čtete dále.

Něco k hygieně

Kuřecí maso je vždy třeba považovat za potenciální zdroj salmonely a proto si při manipulaci s ním počínejte opatrně. Kuře po příchodu domů uložte do chladničky (v teple se salmonely rychle množí), ale odděleně. Co nejrychleji ho zpracujte. Není-li znečištěné, neumývejte ho, rozstřikující se kapky vody kontaminují vše okolo. Po ukončení práce pečlivě umyjte všechny nástroje, pracovní plochu i své ruce saponátem.

Nůž v akci

Vyzbrojte se prkénkem a naostřete si nůž, jdete přece do boje. Ale žádný strach, vyhrajete.

  1. Kuře si položte na prkénko prsíčky nahoru. Nejprve oddělte stehna. Přitlačte vždy stehýnko k prkénku a řízněte mezi ním a trupem, pak uchopte konec nohy jednou rukou a druhou přitlačte na trup, tím stehno vykloubíte a mezerou v kloubu snadno nožem oddělíte. Totéž můžete provést i s druhým kloubem a oddělit tak horní stehno a paličku.
  2. Nyní oddělte křidélka, opět si pomůžete vykloubením a říznutím v mezeře kloubu. Křidýlkům odřízněte poslední část a zbytek ponechte vcelku, nebo opět ještě rozdělte na dvě části v kloubu.
  3. Pokračujte prsíčky. Nahmatejte hrudní kost a veďte řez těsně podél ní. Nožem se stále dotýkejte kosti a postupně odřezávejte prsní sval.
  4. Zbude vám kostra s krkem. Pokud chcete, můžete oddělit hrudník od zádové části. Na ní zbývá dost masa na „obíračku“ a lze ji dát upéct.

Jak rozporcovat kuře a využít všechny části – odteď už kvůli nešikovnosti nevyhodíte ani kousek Foto: Pixabay

Hurá k plotně

Z jednoho kuřete uvaříte až 4 jídla pro 2 osoby. A co z jednotlivých částí?

Prsa

Budete-li dělat kuřecí řízky, zbavte je kůže, na další úpravy ji ponechte. Kuřecí prsíčka využijte na různé minutky, stačí jim krátké marinování v řádu hodin. Orestovaná nebo ogrilovaná se hodí i do salátů (Caesar). Receptů znáte jistě mnoho.

Stehna

Kromě pečení jsou vhodná i na dušení, připravují se s různými omáčkami (na paprice). Také je ale můžete vykostit a udělat z nich roládky nebo maso použít na špízy či do zapékaných pokrmů. Kosti a kůži pak využijte na vývar.

Kostra a křídla

Pokud jste se rozhodli zádovou část upéct, přidejte k ní i křidélka. Upečenou můžete podávat s různou přílohou nebo maso obrat a připravit třeba rizoto, do něhož využijete i vypečenou šťávu. Obrané kosti zkuste přidat do vývaru, přidají mu na chuti.

Z kostry, ostatních zbytků a případně i křídel uvařte vývar. Z části udělejte polévku, zbylý zamrazte či použijte na podlévání dalších jídel. Maso z kostry oberte a buď vložte do polévky, nebo z něj připravte rizoto.

Máte-li křidélek více, naložte je a ogrilujte, nebo je usmažte jako řízek.

Zdroje: https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/skola-vareni-jak-naporcovat-kure, https://www.cuketka.cz/?p=11042, https://www.prozeny.cz/clanek/1-kure-3-jidla-takhle-usetrite-a-vyuzijete-vsechno-38713, https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/kure-beze-zbytku, https://www.unileverfoodsolutions.cz/inspirace-pro-kuchare/Drubez/porcovani-masa-jak-naporcovat-drubez.html, https://www.kucharkaprodceru.cz/jak-naporcovat-kure/, http://www.milujivareni.cz/temata/show/clanky/980-jak-naporcovat-a-zuzitkovat-cele-kure/

Jak rozporcovat kuře a využít všechny části – odteď už kvůli nešikovnosti nevyhodíte ani kousek Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)