Špička obecná už roste: Kloboučky jsou skvělé do polévky, hodí se i na koření

Špička obecná

Znáte čarodějné kruhy z hub? Pokud ano, pak určitě také víte, jak vypadá špička obecná, jež je také často označována jako špička travní. Tato malá hnědá houbička se objevuje již na jaře a čarodějné kruhy, které tvoří, jsou typické krásným zeleným odstínem trávníku. My se na špičku obecnou podíváme v následujících řádcích mnohem podrobněji s tím, že se zaměříme nejen na její vzhled a dobu kdy roste. Podíváme se i na případnou záměnu s jinými houbami a na kuchyňskou přípravu této houby.

Typický světle hnědý houbový vzhled

Špička obecná je charakteristická malým kloboukem o šířce pohybující se mezi 20 až 50 mm. Mladší plodnice mají typický kuželovitý až polokulovitý tvar. Starší plodnice už jsou často úplně ploché. Ve středu klobouku houby je patrný tupě vypadající hrbolek. Rýhy na kraji klobouku také zaujmou na první pohled. Samozřejmostí je známá okrová barva. Odstín je často podobný lidské pleti, zkrátka světlá hnědá. Třeň je válcovitý a může být dlouhý až 8 cm. Co se týká konzistence dužiny, tak ta je vcelku masitá.

Špička obecnáŠpička obecná: Foto Radek Štěpán

Roste už od března

Záleží pochopitelně na aktuálním počasí. Setkat se s touto malou houbičkou lze klidně i v říjnu. Nejčastěji ji můžeme sbírat na zahradách a na loukách. Ve velké trávě mnohdy není ani vidět. Pokud ale doma posečete trávník a zaprší, budete jich tam mít nejspíše spousty. Jinak se ale se špičkou travní můžete setkat také na okrajích cest nebo v lesích.

Pozor na záměnu s jinými houbami

Je ovšem velmi nepravděpodobná. Zaměnit lze s několika podobnými špičkami, které jsou ale také jedlé. Podobá se jí třeba penízovka dubová, latinsky Collybia dryophila. Jinak pozor na jedovatou zvonovku jarní nebo jedovaté vláknice, ty jsou ale vzhledově hodně odlišné.

Zvonovka jarníZvonovka jarní: Foto Autor Höyhens https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_vernum_Finland.JPG

Spousty použití špičky obecné

Ideální je sběr čerstvé špičky obecné. Je třeba ji ale velmi rychle zpracovat, jelikož poměrně expresně usychá. Využívají se pouze kloboučky, a to ideální do polévek nebo pod maso. Hodně zajímavá je blanšírovaná špička travní v cinzanu či olivovém oleji, případně ovocném octu. Pokud si kloboučky špičky obecné nasušíte a následně rozdrtíte, získáte skvělé houbové koření.

Zdroje info: Autor, idnes.cz, atlasrostlin.cz, nahoubach.cz

Špička obecná: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.