Pokojová azalka a její pěstování

Azalka patří k velmi oblíbeným pokojovým květinám. Dost často se však stává, že dlouho nevydrží. Azalka a její pěstování není vůbec náročné. Poradíme vám, jak dodržet několik zásad a pravidel, aby vám kvetla i příští sezónu.

Pokojová azalka – pěstování

Azalka pokojová se označuje jako azalka indická. Známá je též japonská azalka, ta se ale na rozdíl od první zmiňované dá celoročně pěstovat venku. V současnosti je známo na tisíc kultivarů azalek v různých barvách od bílé přes růžovou, lososovou, červenou či fialovou až po kombinaci barev. Můžete si vybrat azalku s jednoduchými, poloplnými i plnými květy s jednoduchým nebo zvlněným okrajem. Azalka je však květina, která téměř nevoní ani v plném rozkvětu.

Podmínky pro pěstování azalky

Azalka je chladnomilná rostlina, zejména v době, kdy roste, jí stačí teplota kolem 10 °C. V době, kdy začne tvořit poupata, můžete teplotu zvýšit na 12 °C. Kvetoucí azalka snese teplotu od 18 °C až do 20 °C, a to po celou dobu kvetení. Umístěte ji proto na okenní parapet do chodby anebo do zimní zahrady. Vyhřátá místnost není pro azalky vhodná. Azalka v květináči vám vydrží kvést od rozvití poupat 6 až 8 týdnů. Některé květy odkvétají, jiné se rozvíjí a dorůstají, vybarvují se další poupata. Na konci zimy však z krásné azalky zbývá jen prořídlý keřík.

Odkvetlá azalka

Postupně odkvétající květy azalky odstraňujte, protože rostlina jednak vypadá lépe, jednak se nevysiluje tvorbou semen. Až azalka přestane kvést a vytvářet další poupata, začněte postupně zaštipovat nové výhony, keřík se tak více rozvětví. Azalku přesaďte do mělčí, o málo větší nádoby se substrátem pro azalky. Namíchat si zeminu můžete sami. Použijte hrubší rašelinu s říčním pískem. Azalku zalévejte v letním období až 2 x denně. V září byste se pak měli dočkat u rostlinky tvoření poupat. Aby vaše azalka krásně kvetla, vyvarujte se vysoké teploty a suchého vzduchu v místnosti, kde azalku pěstujete. Rostlinu nepřelévejte, ale nenechejte ani kořenový bal přeschnout. Ideální je dešťová voda nebo převařená voda s několika kapkami octa. S přihnojováním začněte až během května a použijte speciální hnojivo pro azalky a rododendrony.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.