zmijovec

Jak se pěstuje pokojová květina zmijovec

Zmijovec je nádherná a velice zajímavá rostlina. Můžete ji pěstovat jako „pokojovku“. Nicméně v době, kdy rozkvete, zhruba po dobu 5 dní natolik zapáchá, že její pěstování v interiéru není možné. Je nutné ji přemístit na balkon či terasu. Chcete-li rostlinu mohutného vzrůstu, pořiďte si jeden z druhů zmijovce, a to zmijovec titánský, který průměrně doroste až do výšky 1,5 m.

Zmijovec – pokojová květina

Zmijovec je jednoděložná rostlina, jejíž domovinou je tropická džungle jihovýchodní Asie. Zaujme vás svým deštníkovitě rozvětveným, mramorovaným listem. Po několika letech vykvete a vy můžete obdivovat obrovský, tmavě fialový květ. Nicméně tento květ zapáchá, takže jeho pěstování v pokoji, když rostlina vykvete, je prakticky nemožné. Zhruba po dobu 5 dnů květ zapáchá jako hnijícího maso. Tento odér láká mouchy masařky, které se postarají o opylení květu. Další zajímavou vlastností květu zmijovce je, že palice dokáže v době kvetení zvýšit svoji teplotu o několik stupňů a tím láká noční létavé tvory, kteří jsou vybaveni infračerveným viděním.

Zmijovec – pěstování

Hlízu zmijovce zasaďte koncem zimy a občas ji zalejte a přihnojte. Po nějaké době vám vyroste menší stromek, který zhruba v říjnu seschne. Zbyde vám opět jen hlíza, která se rok od roku bude zvětšovat. Tato hlíza slouží jako zásobárna a zároveň zdroj živin. Zmijovec roste tak, že nejdříve z hlízy vyroste část listu a květ. Doba kvetení trvá několik týdnů. Jakmile květ uvadne, doroste celý list. Doba růstu trvá od půl až do jednoho roku. Vegetační klid rostliny je od 3 do 7 měsíců a následuje poté, co zaschne list. V době kvetení se rostlina velice často otáčí za sluncem, proto zmijovec pravidelně otáčejte.

Jak přezimovat zmijovec

Rostlina zmijovec se musí připravit na přezimování. Vyndejte hlízu z květináče, očistěte ji vodou a odeberte malé hlízky, které pak můžete použít na další pěstování. Hlízu uložte do zatemněné chladné místnosti, ideální je sklep. Před příchodem jara byste měli na hlíze objevit narůžovělou špičku, která je signálem toho, že je čas hlízu opět zasadit do vhodného substrátu. Pak již jen čekáte na obdivuhodný květ. Pokud nevíte, jak zmijovec pokojová květina vypadá, podívejte se na foto v galerii na internetu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

 1. Tomas Odpovědět

  Dobry den,
  vsimol som si, ze na stranke mate napisane ako pestovat zmijovca titanskeho. Mate skusenosti s pestovanim tejto rastliny?
  Dakujem

  1. Marie Sekvencová Odpovědět

   Cibuli zmijovce je možné koupit na jakékoliv výstavě zahrádkářů, např. Floria Kroměříž, Flora Olomouc atd. Na internetu najdete termíny výstav.

 2. Jitka Odpovědět

  Dobrý den, při kvetení dát rostlinu na balkon nebo terasu. Mám terasu na jih. Vydrží zmijovec plné slunko nebi je lepší polostín?

  1. Drood Odpovědět

   Při kvetení může být klidně ve sklepě, je to jedno, na terase na slunci a v teple odkvete rychleji. On vám kvete tak pozdě, že už venku nemrzne? Měl by kvést v zimě, aby se mohl v březnu znovu zasadit. Na zimu vyndat z nádoby, očistit a uchovat v suchu. Nemá kořeny a rozkvete i tak. Stejně se musí na jaře přesadit.

 3. Bartoňová Odpovědět

  Musí se hlíza zmijovce na podzim vyndávat? Já ji nechávám v květináči. Může to být příčina, že mi zmijovec nekvete? Děkuji

  1. Drood Odpovědět

   Ano, to je příčinou nekvetení. Každý rok potřebuje zmijovec větší nádobu a čerstvou zem s dostatkem živin. Je to kytka hladová, snad se ani nedá přehnojit. Většina lidí se domnívá, že hlíza se zvětšuje. Nikoli, každý rok vyroste nová, ta stará se spotřebuje. Moje největší měla loni 10 kg a květ 223 cm.

 4. Drood Odpovědět

  Obávám se, že si pletete pojmy. Zmijovec titánský dorůstá až 5m, 1,5 m má květ. A jeho pěstování není pro každého, je to poněkud náročnější, než běžný konjac (rivieri), o kterém píšete. Ale i ten dorůstá klidně více než 1,5m, v bytě má nedostatek světla, proto se vytáhne až ke stropu, venku je list kompaktnější a robustnější, ve skleníku zvládne i výšku a robustnost dohromady, moje jedna hlíza vážila 10kg a květ měřil 223cm. Titány mám také, ale je to běh na dlouhou trať…

 5. Jitka Odpovědět

  Loni na podzim jsem dostala hlízu zmijovce. Před vánocemi jsem ji zasadila do hlíny, začala zalévat a nyní v březnu je již odrostlá a připravená k odpočinku. Vegetační období jsem nechtěně posunula o půl roku vpřed.Musím čekat s výsadbou až do příštího března ,abych se srovnala s normálem? Kdy nejpozději ji musím vysadit?

One Ping

 1. Pingback: Nenáročné pokojové rostliny a květiny – Nedio blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *