Jak se pěstuje pokojová květina zmijovec

Zmijovec je nádherná a velice zajímavá rostlina. Můžete ji pěstovat jako „pokojovku“. Nicméně v době, kdy rozkvete, zhruba po dobu 5 dní natolik zapáchá, že její pěstování v interiéru není možné. Je nutné ji přemístit na balkon či terasu. Chcete-li rostlinu mohutného vzrůstu, pořiďte si jeden z druhů zmijovce, a to zmijovec titánský, který průměrně doroste až do výšky 1,5 m.

Zmijovec – pokojová květina

Zmijovec je jednoděložná rostlina, jejíž domovinou je tropická džungle jihovýchodní Asie. Zaujme vás svým deštníkovitě rozvětveným, mramorovaným listem. Po několika letech vykvete a vy můžete obdivovat obrovský, tmavě fialový květ. Nicméně tento květ zapáchá, takže jeho pěstování v pokoji, když rostlina vykvete, je prakticky nemožné. Zhruba po dobu 5 dnů květ zapáchá jako hnijícího maso. Tento odér láká mouchy masařky, které se postarají o opylení květu. Další zajímavou vlastností květu zmijovce je, že palice dokáže v době kvetení zvýšit svoji teplotu o několik stupňů a tím láká noční létavé tvory, kteří jsou vybaveni infračerveným viděním.

Zmijovec – pěstování

Hlízu zmijovce zasaďte koncem zimy a občas ji zalejte a přihnojte. Po nějaké době vám vyroste menší stromek, který zhruba v říjnu seschne. Zbyde vám opět jen hlíza, která se rok od roku bude zvětšovat. Tato hlíza slouží jako zásobárna a zároveň zdroj živin. Zmijovec roste tak, že nejdříve z hlízy vyroste část listu a květ. Doba kvetení trvá několik týdnů. Jakmile květ uvadne, doroste celý list. Doba růstu trvá od půl až do jednoho roku. Vegetační klid rostliny je od 3 do 7 měsíců a následuje poté, co zaschne list. V době kvetení se rostlina velice často otáčí za sluncem, proto zmijovec pravidelně otáčejte.

Jak přezimovat zmijovec

Rostlina zmijovec se musí připravit na přezimování. Vyndejte hlízu z květináče, očistěte ji vodou a odeberte malé hlízky, které pak můžete použít na další pěstování. Hlízu uložte do zatemněné chladné místnosti, ideální je sklep. Před příchodem jara byste měli na hlíze objevit narůžovělou špičku, která je signálem toho, že je čas hlízu opět zasadit do vhodného substrátu. Pak již jen čekáte na obdivuhodný květ. Pokud nevíte, jak zmijovec pokojová květina vypadá, podívejte se na foto v galerii na internetu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.